Trwa ładowanie...

Oni urządzają pogrzeby za...350 zł

Na Słowacji zasiłek pogrzebowy jest stałą kwotą w wysokości 79 euro. Otrzymują go członkowie rodziny, którzy pokryli koszty pogrzebu bez względu na wysokość tych kosztów. Wniosek o zasiłek trzeba złożyć w terminie 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu.

Oni urządzają pogrzeby za...350 złŹródło: Jupiterimages
d1apzax
d1apzax

Przed kilku laty rząd podjął decyzję o niewypłacaniu zasiłku pogrzebowego osobom, które pobierają zasiłki socjalne. Decyzja wywołała oburzenie Słowaków. Media alarmowały, że w 5,5 milionowym kraju zasiłki pobiera ponad 200 tysięcy osób i właśnie wspomniana grupa obywateli potrzebuje finansowego wsparcia podczas pogrzebu najbliższych.

Rząd wniósł poprawkę do ustawy i decyzję odwołano. Mimo to wielu Słowaków krytykuje nadal wysokość samego zasiłku. Koszt pogrzebu w Bratysławie oblicza się bowiem na 1000 euro a bardzo popularna w tym kraju kremacja zwłok to dodatkowy koszt w wysokości 700 euro. Rząd rewaloryzuje co roku wysokość zasiłku ale są to sumy symboliczne.

Inne zasady obowiązują w sąsiedniej Austrii. Zasiłek pogrzebowy nie jest tu ustalany z góry i zależy od wysokości udokumentowanych wydatków na pogrzeb. Ustalona jest również maksymalna kwota zasiłku - 448 euro. Natomiast na Węgrzech zasiłek pogrzebowy rodzinie zmarłego nie przysługuje.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Andrzej Niewiadowski/łut/zr

d1apzax
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1apzax