Trwa ładowanie...
d377oa5
18-11-2015 16:45

Opole/ Wśród problemów startupów brak pieniędzy na początek działalności

Brak pieniędzy na sfinansowanie działalności na początku, brak ujęcia w szczegółowy biznesplan innowacyjnych pomysłów i konieczność intensywnej promocji towarów czy usług - to zdaniem ekspertów i rozpoczynających działalność główne problemy tzw. startupów.

d377oa5
d377oa5

Okazją do rozmowy o tym, z jakimi problemami mają do czynienia początkujący przedsiębiorcy, były zorganizowane w środę w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu, podczas trwającego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, Targi Startupów.

Pytany o problemy startupów prezes Parku Naukowo-Technologicznego (PNT) w Opolu prof. Jarosław Mamala wyjaśniał w rozmowie z PAP, że dla wielu startupy to "realizacja marzeń". W związku z tym - jak mówił - często są to wyidealizowane pomysły, które częściowo wręcz nie nadają się do realizacji w pierwotnej formie.

"Dlatego w Parku mamy zespół pracowników działających w ramach naszego inkubatora przedsiębiorczości, którzy na początek rozmawiają z pomysłodawcami o możliwościach aplikacyjnych tych ich marzeń" - wyjaśnił. Tłumaczył, że to dlatego, iż innowacja to nie tylko wymyślenie czegoś. Nowy pomysł musi "dać się wdrożyć i skomercjalizować", a więc znaleźć odbiorców.

Kolejną problematyczną kwestią dla startupów jest finansowanie nowatorskich pomysłów. Prof. Mamala zapewnił, że można znaleźć źródła tego finansowania, ale dany pomysł musi już być opracowany i gotowy do wdrożenia czy mieć biznesplan. "Jego brak często blokuje zdobycie dofinansowania" - zaznaczył.

d377oa5

Dodał, że PNT we współpracy z Centrum Wystawienniczo-Kongresowym i władzami miasta myśli o stworzeniu funduszu, który mógłby być pomocny dla startujących z biznesowymi pomysłami. Miałby to być fundusz finansowy, wspierający początkujących przedsiębiorców np. w kwestii finansowania opracowania dokumentacji technicznej. "Nie milionami złotych, ale raczej drobnymi kwotami, często jednak trudnymi do wygospodarowania przez początkujące firmy" - dodał szef PNT zaznaczając, że pomysłodawcy funduszu liczą w tym zakresie na współpracę z opolskimi przedsiębiorcami.

Jednym ze startupów działających w PNT jest firma Great Wood produkująca armaturę z drewna przesączonego żywicą epoksydową lub innymi żywicami, zabezpieczającymi przed wodą, czynnikami chemicznymi czy grzybami. Jak powiedział PAP Wojciech Gancarski z Great Wood - w PNT reprezentowany przez niego startup korzysta np. ze wsparcia prawnego, wsparcia dot. praw patentowych czy wsparcia administracyjnego. Gancarski przyznał, że jednym z największych problemów firmy jest właśnie zdobycie pieniędzy na start - np. na opracowanie kwestii technologicznych - tak, by móc poszerzać asortyment i usprawnić produkcję.

Z kolei Adam Mielczarek, właściciel Centrum Przygotowania Motorycznego Core Training w Opolu - startupu działającego w ramach jednego z opolskich inkubatorów przedsiębiorczości dodał, że problemem jest też wypromowanie nietypowej oferty jego firmy, która przygotowuje m.in. sportowców do startów zawodowych czy amatorskich. Przygotowanie to ma na celu nie tylko maksymalizowanie efektów wyników sportowych i uzupełnianie braków fizycznych, ale też np. minimalizowanie ryzyka urazów. "Przy takiej działalności, wciąż egzotycznej na naszym rynku, największy nacisk trzeba kłaść na to, by się zainteresował rynek" - mówił.

Patryk Suliga z PNT podał PAP, że obecnie w tzw. preinkubacji w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu znajduje się ponad 20 startupów. Są wśród nich m.in. twórcy Mouse Box - komputera umiejscowionego w myszce, o którym głośno już było w mediach; kartonowych gogli wirtualnej rzeczywistości VR BOX, które pozwalają za pomocą smartfona na korzystanie z mobilnych aplikacji wirtualnej rzeczywistości czy twórcy aplikacji Fuelio, służącej do tego, by sprawdzać zużycie paliwa. Wszystkim oferowana jest w PNT szeroka pomoc, np. w postaci ochrony wynalazku poprzez ochronę patentową; pomoc w komercjalizacji projektów biznesowych, czyli poszukiwaniu dla nich inwestorów i źródeł finansowania, przygotowywania biznesplanów.

d377oa5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d377oa5