"Dalekosiężne plany". Zwrot ws. rozbiórki galerii handlowej
Nad Galerią Dębiec w Poznaniu zawisło widmo rozbiórki - informowały lokalne media. Urząd Miasta przekazał redakcji WP Finanse, że postępowanie zostało zawieszone na wniosek inwestora. Właściciel tłumaczy, co czeka centrum handlowe.
Portal gloswielkopolski.pl podaje, że do Urzędu Miasta Poznań wpłynął wniosek o pozwolenie na rozbiórkę Galerii Dębiec. To centrum handlowe przy ul. 28 Czerwca 1956 r. 384 wybudowane w 2014 r.
- Każdy mówi co innego. To mocno stresująca sytuacja, boję się o pracę. Klienci przychodzą i pytają, kiedy nas zamykają - przyznał w rozmowie z WP Finanse w ubiegłym tygodniu jeden ze sprzedawców w Galerii Dębiec, który prosi o anonimowość.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Arabowie już zmienili Zakopane. Prowadzi biznes specjalnie pod nich
Z naszych rozmów z niektórymi najemcami wynika, że nie wszyscy wiedzieli o wniosku w sprawie rozbiórki. Również lokalni dziennikarze donosili, że informacje były przekazywane jedynie nieoficjalnie.
W ocenie rozmówców portalu gloswielkopolski.pl kontakt z właścicielem jest trudny, a wolne lokale od lat pozostają niewynajęte. Ich zdaniem ruch w galerii jest znikomy, a klienci odwiedzają głównie Biedronkę.
Inwestor zawiesił postępowanie ws. rozbiórki Galerii Dębiec
O sprawie informowaliśmy w WP Finanse 28 stycznia, powołując się na ustalenia "Głosu Wielkopolski" z końcówki ubiegłego roku. Z odpowiedzi Urzędu Miasta Poznań wynika, że dzień później (29 stycznia) inwestor poprosił o zawieszenie postępowania w sprawie rozbiórki obiektu.
27 listopada 2024 r. firma AMP Real Development Sp. z o.o. złożyła wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynku handlowo-usługowo-biurowego - Galerii Dębiec oraz parkingu na terenie nieruchomości położonej w Poznaniu przy ulicy 28 Czerwca 1956 r. nr 384. 29 stycznia 2025 r. na wniosek inwestora postępowanie zostało zawieszone. Decyzja będzie wydana po podjęciu postępowania - przekazuje redakcji WP Finanse Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP.
Jak dodaje, rozbiórka może być rozpoczęta przez inwestora dopiero po uprawomocnieniu się wydanej wcześniej decyzji.
"Nie wiemy jakie plany ma inwestor - dla terenu, na którym jest położona Galeria Dębiec (...) nie ustalono nowych warunków zabudowy, jak również nie wpłynął żaden nowy wniosek obejmujący działki galerii" - wskazuje dyrektor.
Rozbiórka to plany "odległe"
Poprosiliśmy o komentarz właściciela i inwestora Galerii Dębiec w Poznaniu. Zapewnia, że najemcy galerii zostali "odpowiednio poinformowani" o planach.
W oświadczeniu, które otrzymaliśmy od Marka Błaszczuka, prezesa AMP Real Development, czytamy, że "formalne złożenie wniosku o pozwolenie na rozbiórkę obiektu niekoniecznie jest jednoznaczne z jego wykonaniem".
Inwestor ma dalekosiężne plany związane z tym obszarem Poznania i Galerią Dębiec, są to plany długoterminowe i mające na celu rozwój uatrakcyjnienie powierzchni handlowo-usługowej wraz z rozszerzeniem jej przeznaczenia. Obecnie Galeria Dębiec funkcjonuje normalnie i będzie kontynuować działalność przez najbliższe lata - czytamy w oświadczeniu.
Jak podkreśla, są to plany "odległe".
"W perspektywie najbliższych lat planowane jest stworzenie nowoczesnego kompleksu uwzględniającego powierzchnię handlowo-usługową [...]. Celem tych działań jest pełne wykorzystanie potencjału nieruchomości, co przyczyni się do rozwoju dzielnicy Dębiec oraz całego Poznania" - wskazuje prezes firmy.
Właściciel Galerii Dębiec zapewnia, że w przypadku zmian w planach poinformuje najemców i klientów "z odpowiednim wyprzedzeniem, aby zapewnić przejrzystość i umożliwić odpowiednie działania i przygotowanie".
Coraz mniej klientów w galeriach handlowych
Przypomnijmy, że niedawno z mapy Poznania zniknęła Galeria Malta. Klienci zrobili tam zakupy po raz ostatni 18 grudnia 2023 r. Pod koniec ubiegłego roku ruszyła rozbiórka obiektu, który przegrał rywalizację o klientów z większym i nowocześniejszym centrum Posnania.
Z cyklicznego raportu firmy technologicznej Proxi.cloud w 2024 r. ruch (footfall) w centrach i galeriach handlowych spadł o 3,5 proc. w porównaniu z 2023 r. Obserwacją objęto 1,5 mln klientów w 710 tego typu obiektach.
- Spadek ruchu w galeriach i centrach handlowych nie jest znaczny, więc nie powinien być odczuwalny dla handlu. Zjawisko to można w dużej części tłumaczyć zmianą przyzwyczajeń zakupowych części społeczeństwa, np. korzystaniem z platform e-commerce. Do innych potencjalnych czynników można zaliczyć spadek konsumpcji bądź rozwój asortymentu dyskontów oraz wielkopowierzchniowych sklepów sieci spożywczych - ocenił Mateusz Nowak, jeden ze współautorów raportu z Proxi.cloud.
Maria Glinka, dziennikarka WP Finanse i money.pl