Trwa ładowanie...
d4blujo

Orlen chce wypłacić 1,44 zł dywidendy na akcję

27.03. Warszawa (PAP) - Zarząd PKN Orlen zaproponuje wypłatę 1,44 zł dywidendy na akcję z zysku za zeszły rok - poinformowała spółka w raporcie rocznym. Łącznie na dywidendę trafi...

d4blujo
d4blujo

27.03. Warszawa (PAP) - Zarząd PKN OrlenPKN Orlen (Zobacz notowania spółki ») zaproponuje wypłatę 1,44 zł dywidendy na akcję z zysku za zeszły rok - poinformowała spółka w raporcie rocznym. Łącznie na dywidendę trafi 615,9 mln zł.

Proponowanym dniem dywidendy jest 16 czerwca, a dniem jej wypłaty 8 lipca.

Rok wcześniej dywidenda na akcję wyniosła 1,5 zł. Na ten cel trafiło wówczas w sumie 641,6 mln zł.

Zgodnie ze strategią spółki na lata 2013 - 2017, poziom dywidendy jest uzależniony od średniego kursu akcji za poprzedni rok, z uwzględnieniem realizacji strategicznych celów i zachowaniu bezpiecznych wskaźników finansowych, jak dźwignia finansowa netto, czy wskaźnik dług netto/EBITDA, a także od prognoz dotyczących otoczenia makroekonomicznego.

d4blujo

Docelowo poziom dywidendy ma wynieść do 5 proc. średniej rocznej kapitalizacji PKN OrlenPKN Orlen z roku poprzedniego.

"Mimo niekorzystnych warunków makroekonomicznych spółka w 2013 roku z sukcesem realizowała program oddłużenia i zmniejszenia dźwigni finansowej oraz wskaźnika dług netto/EBITDA, co umożliwia kontynuację rozpoczętego procesu regularnej wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy" - napisano w raporcie.

Średnia kapitalizacja spółki w zeszłym roku wyniosła 20,5 mld zł. Poziom dźwigni finansowej wyniósł 20,4 proc., a wskaźnik dług netto/EBITDA 1,85.

Pozostała kwota zysku netto, który wyniósł 617,7 mln zł, czyli 1,8 mln zł, trafi na kapitał zapasowy. (PAP)

morb/

d4blujo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4blujo