Trwa ładowanie...

Oskarżeni o wyłudzenia VAT-u przy fikcyjnym handlu folią

3,5 mln zł stracił Skarb Państwa na działalności grupy przestępczej, wyłudzającej podatek VAT w związku z fikcyjnym obrotem folią budowlaną. Do sądu trafił akt oskarżenia obejmujący 8 osób, wśród nich jest obywatel Czech - podała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Oskarżeni o wyłudzenia VAT-u przy fikcyjnym handlu foliąŹródło: PAP
d36zvou
d36zvou

O zakończeniu śledztwa prowadzonego przez katowicką delegaturę ABW pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach poinformował PAP rzecznik Agencji ppłk Maciej Karczyński.

- Śledztwo prowadzone od września 2011 r. dotyczyło działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT w związku z fikcyjną wewnątrzwspólnotową dostawą towarów - podał Karczyński.

Wśród oskarżonych jest dwóch organizatorów procederu - jeden z nich jest obywatelem Republiki Czeskiej. Odpowiedzą m.in. za poświadczanie nieprawdy w dokumentach, wyłudzenia podatku VAT i pranie brudnych pieniędzy.

Jak wyjaśnił rzecznik ABW, przestępczy proceder polegał na obrocie tą samą folią budowlaną poprzez szereg firm, przy wykorzystaniu czeskiej firmy. - Pierwsza firma na terytorium Polski, tzw. firma słup, nie odprowadzała należnego podatku VAT z tytułu zakupu z zerową stawką podatku VAT od podmiotu czeskiego. Natomiast eksporter sprzedający tę samą folię budowlaną z zerową stawką VAT do tego samego czeskiego podmiotu niesłusznie występował o zwrot podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru - wskazał Karczyński.

d36zvou

Proceder rozpoczął się w marcu 2011 roku i trwał do listopada. Tak więc, na wyłudzenie 3,5 mln zł VAT-u oskarżeni potrzebowali zaledwie kilku miesięcy. - Wszczęte śledztwo i realizacja zapobiegły dalszym wielomilionowym stratom Skarbu Państwa - zaznaczył rzecznik ABW.

Pięciu spośród oskarżonych chce dobrowolnie poddać się karze i zobowiązało się do naprawienia wyrządzonej w majątku Skarbu Państwa szkody w łącznej kwocie 1,1 mln zł. U jednego z organizatorów procederu zabezpieczono majątek o wartości 700 tys. zł.

Jak podał Karczyński, w związku z tą sprawą na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach kontrole podatkowe prowadzi Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach.

Oskarżonym może grozić kara do 10 lat więzienia.

d36zvou
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36zvou