Oświadczenie CBA (komunikat)
...
01.10. Warszawa - CBA informuje:
- Informacja przekazana przez CBA w dniu wczorajszym była jedynie odpowiedzią na pytania mediów kierowane do CBA.
- CBA stwierdza, że nie jest prawdą, iż przesłany do Prokuratora Generalnego materiał, oparty na informacjach pochodzących z kontroli operacyjnej, uniemożliwia wszczęcie śledztwa, gdyż wielokrotnie podobne materiały pozwalały skutecznie wszcząć i przeprowadzić postępowanie. Zgodnie z art. 17 ust. 15 ustawy o CBA, Szef CBA przekazuje Prokuratorowi Generalnemu "materiały zgromadzone w toku kontroli operacyjnej". Taki materiał został dołączony do zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa i miał postać dwóch analiz "materiałów zgromadzonych w toku kontroli operacyjnej". Z dotychczasowej praktyki wynika, że po przesłaniu takiego materiału to prokurator wyznaczony przez Prokuratora Generalnego do prowadzenia postępowania, decyduje, czy CBA ma przesłać: stenogramy rozmów zarejestrowanych w toku kontroli operacyjnej, protokoły z odtworzenia tych rozmów, nośniki elektroniczne zawierające treść rozmów.
- Zgodnie z otrzymanym w dniu 1 października 2009 r., w godzinach południowych, wnioskiem Prokuratury Okręgowej w Warszawie o uzupełnienie przesłanego zawiadomienia, CBA stwierdza, że uzupełni zawiadomienie o żądane materiały w ciągu najbliższych dni, mimo tego, że w ocenie CBA, przesłany materiał pozwala na wszczęcie postępowania.
- CBA ma uzasadnione powody, aby stwierdzić, że Prokurator Generalny nie powinien przesądzać o winie, czy jej braku - bez dogłębnego zbadania sprawy, zgodnie z nałożonymi na niego obowiązkami procesowymi.
- CBA stwierdza, że w dniu 12 sierpnia 2009 r. w formie pisemnej, zaś w dniu 14 sierpnia 2009 r. podczas spotkania osobistego, Szef CBA poinformował Prezesa Rady Ministrów o nielegalnych działaniach podejmowanych wokół projektu ustawy o zmianie ustawy o grach i zakładach wzajemnych. W sprawie tej w dniu 10 września 2009 r. Szef CBA ponownie wystąpił w formie pisemnej do Prezesa Rady Ministrów informując o możliwości ujawnienia tajemnicy państwowej w związku z czynnościami CBA w tej sprawie.
- W dniu 15 września 2009 r. Szef CBA otrzymał wezwanie do Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie celem przedstawienia mu zarzutów. Ustalono z Prokuratorem w formie pisemnej termin przesłuchania - w związku z wcześniej zaplanowanym i udzielonym przez Prezesa Rady Ministrów urlopem. Szef CBA nigdy nie uchylał się od obowiązku stawienia się na wezwanie organów procesowych w tej sprawie. Sugerowanie przez Prokuratora Generalnego, że Szef CBA "uchyla się od przesłuchania" jest kłamstwem.
Temistokles Brodowski, CBA
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ sdd/