Trwa ładowanie...

Oszuści z Konga naciągają na rozmowy

Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega przed oddzwanianiem na nieznane numery.

Oszuści z Konga naciągają na rozmowyŹródło: AFP, fot: Issouf Sanogo
d2sj3id
d2sj3id

Ktoś dzwonił do ciebie w nocy, a ty chcesz oddzwonić? Dokładnie przyjrzyj się numerowi telefonu. Być może, ktoś chce cię okraść. Oszuści dzwonią na losowo wybrane numery i liczą na to, że ktoś z nich oddzwoni pod wyświetlony numer. Ci, którzy to zrobią, płacą jak za połączenie z Afryką.

"Najczęściej na numer użytkownika dzwoni zagraniczny numer często z "egzotycznego" kraju np. z Republiki Konga lub Gwinei lub Wybrzeża Kości Słoniowej tj. krajów, których międzynarodowe numery kierunkowe (+243), (+224) oraz (+225) pozostawione na wyświetlaczu aparatu użytkownika jako połączenia nieodebrane mogą sugerować, że są to połączenia krajowe. Początek międzynarodowego numeru kierunkowego np. Demokratycznej Republiki Konga (+243...) lub Wybrzeża Kości Słoniowej (+225...) może być mylony przez użytkownika z numerem kierunkowym strefy np. 22 - Warszawa, 24 - Płock" - wyjaśnia UKE na swojej stronie internetowej.

Czy powinniśmy czuć się zagrożeni? Jak często dochodzi do takich nadużyć?

- Skarg docierających do nas nie ma wiele, ale z danych od operatorów wynika, że zjawisko nie jest wcale takie rzadkie. Dlatego ostrzegamy Polaków - mówi Dawid Piekarz rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

d2sj3id

Choć zjawisko na razie nie jest masowe, to jednak w najbliższym czasie należy mieć się szczególnie na baczności. Złodzieje z Afryki Równikowej na wiosnę nasilili swoją działalność.

- Wysyp tego typu spraw miał miejsce w zeszłym roku. Teraz mniej więcej od 2-3 tygodni problem znów się pojawił - mówi Dawid Piekarz, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej

d2sj3id
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sj3id