Oto dlaczego Polacy nie chodzą po podwyżki. Dominuje jeden powód
Jak wynika z najnowszego badania Aplikuj.pl dla większości pracowników rozmowa o podwyżce jest jedną z najbardziej krępujących rozmów w naszym zawodowym życiu. Czego obawiamy się najbardziej?
Pracownicy boją się rozmowy o podwyżce, często wolą zmienić pracę, niż porozmawiać z przełożonym o podniesieniu zarobków - donosi pulshr.pl.
Najczęstszym powodem, przez który Polacy nie inicjują rozmów o podwyżce, jest brak wystarczających argumentów (41 proc.). Na kolejnych miejscach pojawiają się takie odpowiedzi jak: brak wiedzy i umiejętności potrzebnych do przeprowadzenia takiej rozmowy (32 proc.), obawa o reakcję swojego przełożonego (14 proc.), brak potrzeby podwyżki czy brak przyznawania podwyżek przez pracodawcę (3 proc.).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Małe mieszkanie? Ten problem ma wielu Polaków. Jest rozwiązanie
Pracownicy boją się pytać o podwyżki
Według badania Aplikuj.pl ponad połowa badanych (57 proc.), w ciągu ostatniego roku nie zwróciła się do pracodawcy z prośbą o podwyżkę. Jeszcze większe zaskoczenie budzi fakt, że 24 proc. osób w swojej karierze zawodowej nigdy nie przyszło do szefa z prośbą o podwyżkę.
Eksperci są zgodni, że wraz ze wzrostem stażu rośnie procent osób, które kilkukrotne inicjowały rozmowy o podniesieniu wynagrodzenia. Odsetek ten wzrósł z 14 proc. (wśród ludzi ze stażem do 3 lat), do 41 proc. (dla tych z doświadczeniem powyżej 10 lat) - wynika z badania.
Jak poprosić szefa o podwyżkę?
Po pierwsze powinniśmy przygotować plan rozmowy i odpowiednią argumentację. Warto również wybrać odpowiedni moment i miejsce naszego spotkania. Ważne jest nasze podejście , a co najważniejsze nastawienie na negocjacje - podkreślają autorzy badania.
- Warto przeprowadzić analizę naszych osiągnięć i działań w minionym roku. Skoncentrujmy się na naszych mocnych stronach oraz udokumentowanych sukcesach. Podczas spotkania z przełożonym warto skupić się na tych konkretnych aspektach, a nie porównywać się z innymi pracownikami lub odwoływać się do inflacji jako motywu prośby o podwyżkę. Ważne jest, aby podkreślić rzeczywistą wartość, jaką nasza praca przynosi organizacji - mówi Anna Pokusa-Wantoła, kierownik regionalny Work&Profit spółka z o.o. Agencja Pracy Tymczasowej.
Jawność płac nadchodzi wielkimi krokami
24 kwietnia 2023 roku Unia Europejska przyjęła nowe przepisy o przejrzystości wynagrodzeń. Ich celem jest zapewnienie równości płac za taką samą pracę dla mężczyzn i kobiet, a także likwidację luki płacowej pomiędzy płciami. Przepis ten nakłada na firmy tzw. obowiązek przejrzystości wynagrodzeń. Polska ma trzy lata na dostosowanie swoich przepisów.
- Jawność wynagrodzeń nie jest w Polsce popularnym zjawiskiem. Tymczasem jak możemy zaobserwować, obecnie w relacjach pracownik - firmy muszą coraz mocniej stawiać na transparentność. To dzięki niej jako pracownicy mamy pewność, że jesteśmy sprawiedliwie wynagradzani - tłumaczy Kamil Kozłowski, z HR Business Partner, Intrum, współautor badania.