Oto jak pomóc młodym na rynku pracy

Bezrobocie wśród młodych wciąż jest dużym problemem. Raport „Młodzi 2011" zawiera wiele ważnych pomysłów, które mogą pomóc młodym ludziom w znalezieniu pracy. PKPP Lewiatan pozytywnie ocenia rozpoczęcie dyskusji nt. młodego pokolenia Polaków.

Oto jak pomóc młodym na rynku pracy
Źródło zdjęć: © thinkstock

Decydujący wpływ na wysokie bezrobocie wśród młodych mają zbyt niski poziom inwestycji, wynoszący ok. 20 proc. PKB oraz niedostosowanie kwalifikacji absolwentów różnego rodzaju szkół do potrzeb gospodarki - uważa PKPP Lewiatan.

Bezrobocie wśród młodych wciąż jest dużym problemem. W styczniu br. liczba bezrobotnych poniżej 25. roku życia wynosiła w Polsce blisko pół miliona. Trzy lata temu takich osób było niemalże o połowę mniej. Co więcej, według wyliczeń GUS ponad jedna trzecia bezrobotnych, którzy nie ukończyli 27 lat, to absolwenci szkół wyższych. Z tej perspektywy bardzo ważne jest podjęcie działań, które zachęcą osoby młode do podejmowania pracy, wskażą bariery związane z ich zatrudnianiem oraz rekomendacje zmian w tym obszarze. Dlatego PKPP Lewiatan pozytywnie ocenia rozpoczęcie dyskusji nt. młodego pokolenia Polaków.
„Gdybyśmy w najbliższych latach zaoszczędzili ok. 30 mld zł na likwidacji różnych przywilejów emerytalnych czy rentowych i przeznaczyli te pieniądze na zwiększenie inwestycji to można byłoby dzięki temu utworzyć 200-250 tys. nowych miejsc pracy. Obecny rząd ograniczył już część przywilejów emerytalnych, ale ciągle jest ich jeszcze zbyt dużo. Dlatego nie powinniśmy się bać zwiększenia poziomu inwestycji kosztem likwidacji przywilejów emerytalno-rentowych" - mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

„Pracodawcy stosunkowo słabo oceniają kompetencje absolwentów, co jest rezultatem niedostosowania kwalifikacji do potrzeb gospodarki. W konsekwencji firmy preferują zatrudnianie osób posiadających większe doświadczenie zawodowe i staż pracy. W tej sprawie rząd podjął już pewne działania, np. wprowadził kierunki zamawiane na studiach, ale ciągle są one niewystarczające. Naszym zdaniem nie jest natomiast najlepszym rozwiązaniem zmuszanie pracodawców, aby zatrudniali młodych ludzi na stałe. Może to przynieść odwrotny skutek od zakładanego, podobnie jak było z ochroną osób, które zbliżają się do wieku emerytalnego" - mówi Małgorzata Rusewicz, dyrektorka departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan. Raport „Młodzi 2011" zawiera wiele ważnych i potrzebnych propozycji działań, takich jak chociażby uelastycznienie programów Aktywnej Polityki Rynku Pracy tak, by można było, np. przyjmować studentów na specjalistyczne praktyki zawodowe. Chcąc zrealizować ten cel ważne są jednak nie tylko zmiany w
ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ale też właściwe podejście do proponowanych zmian wybranych rozporządzeń. Przykładem jest tu nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie algorytmu ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie zadań w województwie, która przewiduje wyłączenie kosztów realizacji projektów pilotażowych z grupy zadań finansowanych w ramach środków Funduszu Pracy. W konsekwencji ograniczona zostanie liczba projektów pilotażowych, które kierowane były m. in. do młodych bezrobotnych.

Słusznym postulatem jest także zwiększenie elastyczności telepracy. Za postulatem powinny pojawić się jednak propozycje rozwiązań legislacyjnych oraz niezbędnych działań, np. doprecyzowanie przepisów regulujących zasady bhp w miejscu pracy telepracownika. Obowiązujące regulacje nie określają chociażby tego jak w kontekście przepisów bhp należy ustalać, że telepracownik uległ wypadkowi przy pracy, czy też jak ustalać okoliczności wypadku, jeśli pracownik odmówi możliwości odwiedzenia jego miejsca zamieszkania i zarazem pracy.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)