Oto jeden z najlepiej opłacanych działów w firmach

Działy personalne pod kątem wysokości wynagrodzeń, zamknęły pierwszą piątkę najlepiej wynagradzanych działów

Oto jeden z najlepiej opłacanych działów w firmach
Źródło zdjęć: © thinkstock

Z roku na rok w widoczny sposób zwiększa się znaczenie działów personalnych w organizacjach. Pracodawcy powoli odchodzą od postrzegania pracowników działów HR jako kadrowych, a zaczynają widzieć w nich potencjał, który może okazać się strategiczny dla rozwoju firmy. Z tego też względu w widoczny sposób zwiększa się liczebność działów oraz poszerza zakres obowiązków spoczywających na barkach pracowników. Raport Płacowy firmy Avisory Group TEST Human Resources pokazuję, że obecnie w strukturze 61% polskich firm funkcjonuje wydzielony dział personalny, dla porównania w 2007 roku zaledwie 15% firm posiadało taki dział w swojej organizacji. Te dane najlepiej obrazują jak szybko dokonuj się zmiany organizacyjne w polskich firmach oraz jak duża jest potrzeba tworzenia takich pionów w przedsiębiorstwach.

Obraz

Pod względem liczebnościowym w polskich organizacjach dominują jednoosobowe działy, taka struktura występuje w 27% polskich firmach, działy 3-5 osobowe częściej występują w zagranicznych organizacjach - 26%, w polskich 15% firm posiada tak rozbudowaną pod względem liczbowym strukturę.

Polecamy serwis internetowy www.hrstandard.pl Ciekawie wygląda kwestia wynagrodzeń w działach personalnych, jeżeli weźmiemy pod uwagę kapitał firmy. Jak wynika z danych pracownicy zatrudnieni w firmach z kapitałem zagranicznych mogą liczyć na średnie miesięczne wynagrodzenie dużo wyższe od osób pracujący w rodzimych przedsiębiorstwach. Różnica w miesięcznych płacach między polskim a zagranicznymi firmami wynosi ponad 1500 PLN oczywiście na korzyść zagranicznych firm. Tak duże zróżnicowanie w płacach jest ściśle powiązane ze świadomością firm oraz sposobem postrzegania działów personalnych i ich roli w organizacji. Co prawda, z roku na rok różnica w płacach między firmami polskimi a zagranicznymi ulega stopniowemu wyrównaniu, jednak dalej jest ona dostrzegalna.

Obraz

Według danych z ostatniego Raportu Płacowego przeprowadzonego przez firmę Advisory Group TEST Human Resources, działy personalne pod kątem wysokości wynagrodzeń, zamknęły pierwszą piątkę najlepiej wynagradzanych działów. Średnia miesięcznego wynagrodzenia całkowitego wyniosła 5892 PLN brutto. Dla porównania w dziale produkcji średnia wyniosła zaledwie 3305 PLN brutto, zaś średnie miesięczne wynagrodzenia w dziale marketingu przekroczyło kwotę ponad 7500 PLN brutto.

Polecamy serwis internetowy www.hrstandard.pl Oczywiście analizując poniższe dane należy pamiętać, że podane kwoty są średnimi wynagrodzeń na wszystkich szczeblach zarządzania w danym pionie – czyli od dyrektorów aż po pracowników szeregowych, a wymienione kwoty zamierają także części zmienne wynagrodzeń np. miesięczne prowizje czy też premie.

Przyjrzyjmy się jednak głębiej strukturze panującej w pionie HR i zobaczmy jak wyglądają średnie wynagrodzenia na poszczególnych szczeblach, począwszy od asystentów a kończąc na zarobkach najwyższych w hierarchii, czyli dyrektorów.

Asystenci w działach personalnych mogą liczyć na średnie wynagrodzenia rzędu 3368 PLN brutto. Oczywiście asystent asystentowi nierówny, a wysokość wynagrodzenia jest ściśle związana z zakresem wykonywanych obowiązków w danej firmie. Według danych z Raportu Płacowego małe firmy, zatrudniające do 100 pracowników oferują średnie wynagrodzenie dla asystenta w dziale personalnym rzędu 2463 PLN brutto. Duże organizacje proponują średnio pensje na tym stanowisku o ponad 1000 PLN wyższą.

Specjaliści pracujący w dziale personalnym mogą liczyć na średnie wynagrodzenie rzędu 4 548 PLN brutto. Wynagrodzenie specjalistów jest jednak ściśle uzależnione od wielkości działu w którym pracują. Specjalista ds. rekrutacji i selekcji pracujący w polskiej firmie może oczekiwać średniego wynagrodzenia rzędu 3964 PLN brutto, w firmie zagranicznej jego średnie wynagrodzenie wyniesie 5057 PLN brutto.

Średnia wynagrodzenia na stanowisku kierowniczym w działach personalnych to prawie 9500 PLN. Jednak i tu rozpiętość wynagrodzenia w zależności od obowiązków, wielkości i kapitału firmy jest duża, waha się od prawie 5000 do nawet 15000 PLN brutto w firmach zatrudniających ponad 500 pracowników. Na koniec pozostaje prześledzić dane na najwyższych szczeblach zarządzania - dyrektorów ds. personalnych. Oczywiście są grupą, która jest najlepiej wynagradzana – średnia całkowitego wynagrodzenia miesięcznego brutto to prawie 15000 PLN. Analogicznie jednak do wcześniejszych stanowisk tak i tu występują wahania płacowe. Jednakże im wyższe stanowisko tym większa różnica w płacach. W przypadku dyrektorów wahania te sięgają rzędu 20000 PLN.

Autor: Magdalena Kozak, Konsultant działu Analiz i Raportów Płacowych, Advisory Group TEST Human Resources

Artykuł ukazał się w MagazynieHR (wydawanym przez HRstandard.pl)

Polecamy serwis internetowy www.hrstandard.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (50)