Pakiet klimatyczno-energetyczny sukcesem Europy

Osiągnięcie kompromisu w sprawie pakietu
klimatyczno-energetycznego przez 27 państw unijnych jest sukcesem
całej Europy, gdyż dowodzi, że nikt na naszym kontynencie nie
neguje dziś groźby globalnego ocieplenia - pisze w sobotę
popołudniowy "Le Monde", komentując szczyt
Rady Europejskiej w Brukseli.

Pakiet klimatyczno-energetyczny sukcesem Europy
Źródło zdjęć: © AFP

13.12.2008 | aktual.: 13.12.2008 19:37

Według francuskiego dziennika, przyjęty w piątek pakiet klimatyczno-energetyczny, choć jest efektem wielu kompromisów, będzie mógł służyć za model walki z ociepleniem klimatu w innych częściach świata. Najważniejsze jest - zdaniem "Le Monde" - że "żaden z przywódców państw uczestniczących w Radzie Europejskiej w żaden sposób nie podważył tej podstawowej prawdy, że globalne ocieplenie zagraża naszej planecie".

Jak podkreśla gazeta, konieczne były ustępstwa w stosunku do pierwotnych założeń planu klimatycznego. "Przede wszystkim z uwagi na kryzys ekonomiczny, ale także ze względu na żądania państw byłego bloku wschodniego (w tym Polski), których gospodarka opiera się jeszcze w znaczącej mierze na węglu. Będą one korzystały ze szczególnej pomocy" - podkreśla "Le Monde".

Dodaje, że ten sam problem był w centrum konferencji klimatycznej ONZ w Poznaniu. Jak pisze dziennik, "państwa Południa zarzucają swoim sąsiadom z Północy, że to oni właśnie byli głównymi trucicielami". "Dlatego Południe domaga się od Północy specjalnej pomocy w celu przejścia na produkcję energii mniej trującej środowisko" - zauważa gazeta.

Przyjęty w piątek na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli pakiet energetyczno-klimatyczny zakłada redukcję CO2 o 20 proc. w roku 2020 w porównaniu do 1990 r. Inne główne cele pakietu to wzrost zużycia energii ze źródeł odnawialnych w UE z obecnych 8,5 do 20 proc. w 2020 r. oraz osiągnięcie do tego czasu 20 proc. oszczędności energii.

*Szymon Łucyk *

Źródło artykułu:PAP
uniaszczytbruksela
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)