Trwa ładowanie...

Pakiety medyczne bez szans na abolicję

Ministerstwo Finansów jest przeciwne wprowadzeniu abolicji podatkowej dla przedsiębiorców, którzy ufundowali pracownikom abonamenty medyczne i nie odprowadzali od nich zaliczek .

Pakiety medyczne bez szans na abolicjęŹródło: Flickr, fot: zaldyimg
d2r2oj9
d2r2oj9

Ministerstwo Finansów jest przeciwne wprowadzeniu abolicji podatkowej dla przedsiębiorców, którzy ufundowali pracownikom abonamenty medyczne i nie odprowadzali od nich zaliczek.

Resort podkreślił to jednoznacznie w odpowiedzi na interpelację poselską nr 7325.

Z pytaniem do MF, a jednocześnie postulatem wprowadzenia tego typu rozwiązania, zwróciła się posłanka Elżbieta Zakrzewska. Zaznaczyła, iż ze względu na liczne wątpliwości oraz rozbieżne orzecznictwo sądów, duża grupa firm nie doliczała abonamentu medycznego do pensji pracowników i nie odprowadzała od niego PIT. Tymczasem Naczelny Sąd Administracyjny uznał 24 maja 2010 r. (sygn. II FPS 1/10), iż wykupione przez pracodawcę pakiety stanowią dla załogi nieodpłatne świadczenie podlegające daninie. Uchwała ta daje fiskusowi argument do ściągania zaległej daniny nawet za pięć – sześć ostatnich lat. Oznacza to, że jeśli nie pracodawcy, to pracownicy będą musieli skorygować swoje zeznania. Dla firm oznacza to dużą liczbę korekt, a dla zatrudnionych – konieczność zapłaty znacznych kwot.

Jak czytamy w odpowiedzi, ministerstwo nie znajduje uzasadnienia, by wprowadzić ustawę abolicyjną w tym zakresie. Zgodnie z art. 84 konstytucji każdy obowiązany jest do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie. Ustawa o PIT nie przewiduje objęcia zwolnieniem abonamentów w prywatnej służbie zdrowia.

d2r2oj9

“Wprowadzanie w tej sprawie szczególnych rozwiązań prawnych, jakim jest postulowana abolicja podatkowa, uważam za nieuzasadnione i krzywdzące wobec tych płatników i podatników, którzy pobierali i opłacali podatek z tego tytułu” – czytamy w odpowiedzi.

Ministerstwo nie uznaje też argumentów, iż firmy mogły mieć wątpliwości co do konieczności opodatkowania świadczeń medycznych, gdyż kwestia ta była wielokrotnie szeroko komentowana w mediach.

Oznacza to, że spać spokojnie mogą jedynie ci pracodawcy, którzy otrzymali w tej kwestii korzystną dla siebie interpretację indywidualną lub orzeczenie sądu. Ci, którzy nie wystąpili o interpretację i nie pobierali zaliczek od tych świadczeń, działali na własne ryzyko. “Treść uchwały siedmiu sędziów NSA z 24 maja 2010 r. przekonuje, iż ryzyko to się nie opłaciło. Stąd też niezbędne będzie poniesienie przewidzianych prawem konsekwencji” – pisze MF.

Resort podkreśla też, że na podatnikach ciąży obowiązek zapłaty PIT od wszystkich uzyskanych przez nich dochodów podlegających opodatkowaniu, również od wartości pakietów medycznych. W razie niezapłacenia daniny w terminie, czyli do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, są oni zobligowani do naliczenia odsetek za zwłokę.

Ministerstwo zwraca również uwagę, że tylko naczelnik urzędu skarbowego może przyznać na indywidualny wniosek takie ulgi, jak np. rozłożenie zapłaty podatku na raty albo umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych.

mpa

d2r2oj9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r2oj9