Panika w Rosji. Rubel najtańszy w historii

Kolejki do bankomatów i w kantorach. Kurs rubla szoruje po dnie, a Rosjanie w panice próbują ratować oszczędności życia. W czwartek padł kolejny rekord. Kurs euro na giełdzie moskiewskiej osiągnął 132 ruble.

Do bankomatów ustawiają sie kolejki, kantory przeżywają oblężenie. Rosjanie starają się ratować swoje oszczędności
Do bankomatów ustawiają sie kolejki, kantory przeżywają oblężenie. Rosjanie starają się ratować swoje oszczędności
Źródło zdjęć: © east news | Piotr Molecki
oprac. KKG

10.03.2022 14:43

W czwartek rano padł kolejny rekord. Kurs euro na giełdzie moskiewskiej osiągnął 132 ruble, a dolara - 121 rubli. To nowy rekord.

W środę w Moskwie kurs rubla do dolara wyniósł 120,0. W czwartek za amerykańską walutę na moskiewskim rynku płacono 119,83 rubla, a ok. godz. 13.50 polskiego czasu rubel umocnił się do 116,99 za dol. - wynika z notowań investing.com.

Notowania na giełdzie w Rosji wstrzymane

W stolicy Rosji handel na rynku walutowym, repo i pieniężnym otwarto w środę. Przerwa na tych rynkach trwała od 5 marca.

Nadal nie działa natomiast tamtejsza giełda papierów wartościowych. Wstrzymanie notowań na rynku akcji w Moskwie nastąpiło po nałożeniu na Rosję przez USA i kraje Europy surowych sankcji za jej inwazję na Ukrainę, która trwa od 24 lutego.

Czwartek jest 15. dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję i Białoruś sankcje gospodarcze i polityczne.

Dewaluacja rubla wywołuje panikę w Rosji. Do bankomatów ustawiają sie kolejki, kantory przeżywają oblężenie. Rosjanie starają się ratować swoje oszczędności. Kurs rubla zmienia się tak szybko, że Bank Rosji zakazał bankom sprzedaży twardych walut klientom, wprowadził też limit wypłat z prywatnych kont dewizowych, który wynosi 10 tys. dol.

Wyższe sumy pobierane z depozytów będą zamieniane na ruble po aktualnym kursie. Zakaz sprzedaży dewiz najprawdopodobniej doprowadzi do powstania czarnego rynku walutowego.

Sankcje, embargo i załamanie rubla

Unia Europejska i USA w ramach pakietu sankcji zamroziły rezerwy walutowe Banku Rosji denominowane w euro i dolarze. Ponadto unijni liderzy zgodzili się, aby odciąć Rosję od systemu SWIFT.

Jak pisaliśmy w money.pl, zamrożenie rezerw Banku Rosji aktywów oznacza, że bank centralny nie będzie mógł sprzedać "twardej waluty" na rynku, aby umocnić rubla (sprzedając np. dolary i kupując właśnie rosyjską walutę, co wywołałoby jej aprecjację). Krach na rublu i zamrożenie aktywów są więc naprawdę potężnymi ciosami, które właśnie się materializują.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie