Trwa ładowanie...

Papieros? Nie, dziękuję. Odsetek palących Polaków jest najniższy w historii

Palenie jest passe. Według CBOS-u, 26 proc. dorosłych Polaków przyznaje się do sięgania regularnie po papierosa.

Papieros? Nie, dziękuję. Odsetek palących Polaków jest najniższy w historiiŹródło: 123RF
d1x7m2x
d1x7m2x

Co piąty Polak pali regularnie, a co dwudziesty okazjonalnie. Popularność palenia zależy od płci. Palących mężczyzn jest więcej niż kobiet - wynika z badania.

Odsetek palących mężczyzn wynosi 31 proc. - w tym regularnie pali 26 proc. Odsetek palących kobiet wynosi 21 proc. - w tym 17 proc. pali regularnie. W ostatnich latach można zauważyć wyraźny spadek liczby palących mężczyzn, bo w 2012 r. palenie deklarowało 40 proc. mężczyzn, czyli od tego czasu palących mężczyzn jest mniej o 9 punktów procentowych.

Najczęściej palą badani w wieku 45-64 lata. Palenie najmniej popularne jest wśród osób w wieku 18-24 lata.

Obejrzyj: Szef koncernu tytoniowego. "Wyobrażam sobie świat bez papierosa"

Okazuje się, że istnieje zależność pomiędzy paleniem a innymi czynnikami. Np. rzadziej po papierosa sięgają osoby wykształcone, aktywne zawodowo, dobrze sytuowane i religijne.

d1x7m2x

CBOS sprawdził też stosunek Polaków do palaczy. Według tegorocznych badań 42 proc. społeczeństwa nie toleruje palaczy, a 50 proc. mężczyzn i 34 proc. kobiet nie ma nic przeciwko przebywaniu w ich obecności.

Sondażownia zapytała też o używanie papierosów elektronicznych. Zdaniem autorów badania od lat liczba palaczy papierosów tradycyjnych w Polsce utrzymuje się na podobnym poziomie, lecz widać tendencję spadkową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1x7m2x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x7m2x