Trwa ładowanie...
d2os4xl

Parlament Islandii zatwierdził porozumienie ws. banku Icesave

Parlament Islandii zatwierdził w środę porozumienie w sprawie zbankrutowanego pod koniec 2008 roku internetowego banku Icesave.

d2os4xl
d2os4xl

Parlament Islandii zatwierdził w środę porozumienie w sprawie zbankrutowanego pod koniec 2008 roku internetowego banku Icesave, przewidujące wypłacenie Wielkiej Brytanii i Holandii łącznie 3,8 mld euro tytułem utraconych przez ich obywateli wkładów.

Pierwsza w ugoda w tej sprawie została w ubiegłym roku odrzucona przez Islandczyków w referendum, co zmusiło rządy trzech państw do wznowienia negocjacji.

W środowym głosowaniu w 63-osobowym Althingu (jednoizbowym parlamencie) porozumienie poparło 44 deputowanych, a 16 było przeciw. Wniosek o ponowne referendum odrzucono większością 33 do 30 głosów. Nowa ugoda zapewnia Islandii zmniejszenie obciążeń odsetkowych i dogodniejsze terminy spłat.

Władze liczą na to, że 85 proc. należnej do wypłacenia kwoty sfinansuje z własnych środków islandzki bank Landsbanki, który był właścicielem Icesave.

Rządy brytyjski i holenderski wypłaciły łącznie 300 tysiącom swych obywateli odszkodowania za ich wysoko oprocentowane wkłady w Icesave, żądając jednocześnie od Islandii odpowiedniej rekompensaty. Ugoda z Reykjavikiem w tej sprawie uważana jest za niezbędny warunek powodzenia starań o przyjęcie Islandii do Unii Europejskiej.(Reykjavik (PAP/DPA))

dmi/ kar/ ana/

d2os4xl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2os4xl