Pawlak: GM może ubiegać się o gwarancje i środki unijne
Gwarancje kredytowe oraz środki dla firm w ramach unijnego programu "Innowacyjna gospodarka" to formy publicznego wsparcia, o które może starać się gliwicka fabryka Opla, należąca do General Motors - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
W poniedziałek wicepremier odwiedził gliwicką fabrykę, gdzie m.in. spotkał się z przedstawicielami polskiego i europejskiego kierownictwa GM. Jak mówił, koncern skonkretyzował już swoje propozycje i plany dotyczące restrukturyzacji grupy w Europie. Będą one teraz konsultowane z rządami krajów, gdzie działa GM.
- Jesteśmy zainteresowani tym, żeby znaleźć praktyczne sposoby współpracy, tak aby utrzymać możliwości - zgodnie z prawem europejskim - wsparcia tej inwestycji, by firma mogła się rozwijać - powiedział dziennikarzom Pawlak, nawiązując do niedawnego rozpoczęcia w Gliwicach produkcji nowego modelu auta - opla astry IV.
Wicepremier uważa, że oczekiwania GM są zgodne z polskim i europejskim prawem, dostępne dla wszystkich firm. Chodzi m.in. o - jak powiedział - "gwarancje na część inwestycji". Byłyby to gwarancje kredytów zaciąganych przez GM w bankach komercyjnych. Pawlak podkreślił, że koncern ma zdolność do zaciągania takich kredytów.
- GM w Gliwicach nie jest obciążone żadnymi zobowiązaniami, kredytami - może śmiało występować o finansowanie w bankach i przy częściowym zagwarantowaniu są szanse na to, by firma na takich komercyjnych warunkach była w stanie sfinansować rozwój i restrukturyzację - wyjaśnił wicepremier, uznając, że gliwicki zakład ma dobrą pozycję do przekształceń w najbliższych latach.
Pawlak przypomniał, że na mocy obowiązujących regulacji, gwarancji kredytowych może udzielać firmom, w ramach stosownych programów, Bank Gospodarstwa Krajowego. Nie zdradził jednak, o jaką kwotę gwarancji mógłby zabiegać GM.
- Zależy nam na tym, żeby wykorzystać te narzędzia. To może być także inspiracja dla innych firm, które mają trudności, żeby w sposób klarowny, otwarty przedstawiać swoje plany restrukturyzacyjne i też zabiegać o wsparcie - uważa minister gospodarki.
Inne dostępne dla przedsiębiorstw źródło, z którego GM mógłby - zdaniem Pawlaka - pozyskać wsparcie - to unijny program "Innowacyjna gospodarka", z którego wspierane są innowacyjne przedsięwzięcia. - Wydaje się, że tu mamy do czynienia z częścią projektów, które spełniają wymogi programu operacyjnego "Innowacyjna gospodarka" - uważa wicepremier.
Pawlak przypomniał, że uruchomiony został również program, głównie dla przemysłu obronnego, realizowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Także on mógłby służyć firmom z innych branż.
Wicepremier wskazał, że firmy mogą korzystać także z rozwiązań pakietu antykryzysowego, nie robią tego jednak, bo niewiele firm znalazło się w aż tak trudnej sytuacji, by spełnić kryteria skorzystania z pakietu. "Z tego należy się cieszyć, bo nie było konieczności stosowania tych nadzwyczajnych rozwiązań, choć są one przygotowane" - skomentował Pawlak.
Dodał, że w pierwszej kolejności należy wykorzystywać te rozwiązania, które są dostępne dla przedsiębiorstw także wtedy, kiedy kryzysu nie ma.