Trwa ładowanie...

PGNiG odkryło ogromne złoża gazu ziemnego

PGNiG odkryło w Libii ogromne złoża gazu ziemnego. Zdaniem ekspertów w jednym miejscu jest ich więcej niż w całej Polsce. Tymczasem spółka ani słowem nie zająknęła się o znalezisku. Ba, zamierza się wycofać z Afryki Północnej.

PGNiG odkryło ogromne złoża gazu ziemnegoŹródło: AFP
d2sj3id
d2sj3id

*PGNiG (zobacz więcej informacji o spółce ») * odkryło w Libii ogromne złoża gazu ziemnego. Zdaniem ekspertów w jednym miejscu jest ich więcej niż w całej Polsce. Tymczasem spółka ani słowem nie zająknęła się o znalezisku. Ba, zamierza się wycofać z Afryki Północnej.

O zakończonych sukcesem polskich poszukiwaniach poinformował National Oil Corporation (NOC), libijski koncern naftowy, który od 2008 r. współpracuje z polską spółką przy wierceniach - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna"

NOC podał, że na pierwszym odwiercie PGNiG w tym kraju uzyskano przepływ gazu na poziomie ok. 115 tys. m sześc. na dobę. To dobry wynik. Rocznie wydobycie z takiego pojedynczego otworu sięgnęłoby 41 mln m sześc. (to setna część polskiego wydobycia gazu).

Według prognoz zasoby na koncesjach należących do PGNIG mogą sięgać 150 mld m sześc. - to więcej niż wynoszą zasoby konwencjonalnego gazu w Polsce.

d2sj3id

Gdy DGP zwrócił się do spółki o komentarz, ta poinformowała, że trwają prace mające na celu dokładne oszacowanie zasobów oraz produkcji, a także analizy ekonomicznej. - Jeszcze za wcześnie na szczegóły - poinformowano.

Jak dowiedział się dziennik, spółka chce zrezygnować z poszukiwań w Afryce Północnej. Ma zamiar się pożegnać zarówno z Libią, jak i poszukiwaniami w Egipcie. Ta zmiana ma zostać zapisana w nowej strategii poszukiwawczej, którą spółka ogłosi w najbliższych tygodniach. Powodowane jest to obawami o stabilność polityczną w regionie.

d2sj3id
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sj3id