Piechociński: chce ujawnienia instrukcji na rozmowy z Gazpromem
Wicepremier Janusz Piechociński chce ujawnienia instrukcji jaką otrzymał od rządu przed rozmowami z kierownictwem Gazpromu o propozycji budowy gazociągu Jamał II. Nie odpowiedział na pytanie, czy wiedział o memorandum w tej sprawie, podpisanym przez EuRoPol Gaz i Gazprom.
06.04.2013 | aktual.: 06.04.2013 09:26
- Jeśli będę miał zgodę kierownictwa rządu ujawnię instrukcję, która myślę, że pokaże z jaką determinacją rząd Donalda Tuska i Janusza Piechocińskiego kładzie nacisk na kwestię bezpieczeństwa, suwerenności energetycznej, na realizację bardzo ambitnych planów wzmocnienia naszego potencjału i poszerzenia krajowego wydobycia energii - powiedział Piechociński na nocnej konferencji prasowej tuż po powrocie z Sankt Petersburga.
Minister gospodarki spotkał się tam w piątek z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem, z którym rozmawiał na temat planów nowego gazociągu Jamał II. Rosjanie chcą budowy nowej nitki z Białorusi w kierunku południowym, na Słowację i Węgry.
- Jeśli strona rosyjska, (Gazprom - PAP) przedłoży propozycje przybliżające ten pomysł, to wtedy Polska uwzględniając dotychczasową konsekwencję dotyczącą swojej suwerenności energetycznej zareaguje - powiedział wicepremier.
Piechociński, mimo kilkakrotnych pytań, nie odpowiedział na pytanie, czy wiedział o podpisaniu memorandum przez EuRoPol Gaz z Gazpromexportem, dotyczącego możliwości realizacji nowego gazociągu. Porozumienie to było wielkim zaskoczeniem w Polsce; premier Donald Tusk dowiedział się o nim od dziennikarzy.
Wicepremier tłumaczył, że nie jest upoważniony, by mówić o memorandum, a odpowiedzi na zadawane mu pytania znajdują się w treści instrukcji, jaką otrzymał od rządu. Nikt mnie nie zwolnił z tego, aby ujawnić państwu instrukcję negocjacyjną, więc wpierw muszę sugestię czy mogę to ujawnić, przedstawić kierownictwu rządu - powiedział.
Kilkakrotnie podkreślał, że sprawa ta ma wewnętrzny kontekst rosyjski i jest rozgrywana na kilku poziomach. Zwracał uwagę na komentarze, jakie pojawiły się w rosyjskich mediach, wskazujące na determinację do wielkich inwestycji ze strony prezydenta Władimira Putina, a z drugiej - krytykujące obecne kierownictwo Gazpromu.
Apelował w tym kontekście do opozycji o wstrzemięźliwość, bo - jak mówił - Polska może być przedmiotem rozgrywki ze strony rosyjskiej. Zadeklarował jednocześnie, że może na najbliższym posiedzeniu Sejmu zdać relację ze swoich rozmów.
Eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała w czwartek w Sankt Petersburgu z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu. Mimo, że jak podkreślił EuRoPol Gaz, dokument nie zawiera decyzji o budowie gazociągu, sprawa ta wywołała w Polsce wiele kontrowersji.