Trwa ładowanie...
co2
13-11-2013 18:15

Piechociński proponuje nowe cele polityki klimatyczno-energetycznej UE

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński zaproponował w środę w Brukseli poszerzenie celów polityki klimatyczno-energetycznej UE. Zapewnił, że Polska spełni swoje zobowiązania dotyczące udziału energetyki odnawialnej w bilansie energetycznym.

Piechociński proponuje nowe cele polityki klimatyczno-energetycznej UEŹródło: Thinkstockphotos
d4ikw2b
d4ikw2b

- W imieniu Polski, nie tylko polskich przemysłowców, przedsiębiorców czy odbiorców energii, ale także w imieniu całej europejskiej przedsiębiorczości mam odwagę tutaj w Parlamencie Europejskiej, w Komisji Europejskiej, przedstawić potrzebę poszerzenia "trzy razy 20" o dwa nowe bardzo ważne aspekty - oświadczył Piechociński na konferencji prasowej w PE, gdzie trwają obecnie IV Europejskie Dni Węgla.

Nawiązywał do postawionych w 2008 roku przez 27 państw Unii trzech celów w ramach tzw. pakietu energetyczno-klimatycznego, które mają być osiągnięte do końca 2020 roku. Jest to zwiększenie efektywności energetycznej o 20 proc., zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. i redukcja emisji gazów cieplarnianych o 20 proc.

Zdaniem Piechocińskiego te cele należałoby poszerzyć o cel "minimum 20-proc. udział przemysłu energooszczędnego i niskoemisyjnego w naszych PKB, europejskim i każdym narodowym" oraz o "ustabilizowanie, a do roku 2020 obniżenie cen energii o 20 proc.". Ten piąty cel mógłby - według ministra - zostać osiągnięty "poprzez technologie, oszczędności, ale także - jeśli trzeba - inne myślenie w zakresie opodatkowania energii".

d4ikw2b

Wicepremier przypomniał, że dzięki negocjowanej właśnie umowie o wolnym handlu UE za trzy lub cztery lata będzie w jednej przestrzeni ekonomicznej ze Stanami Zjednoczonymi. Dodał, że w amerykańskim miksie energetycznym - nie tylko w wyniku fenomenu gazu łupkowego - cena energii od roku 2005 wzrosła o niecały 1 proc., podczas gdy średnio w Europie było to prawie 25 proc.

Jego zdaniem aby UE była konkurencyjna, jej polityka musi uwzględniać "w wielkim haśle reindustrializacji Europy" także kwestię "ceny składników podstawowych działalności gospodarczej, w tym ceny energii". - Polska proponuje poważną debatę w tym zakresie - powiedział. Zaznaczył, że "klimat jest fundamentalnym warunkiem jakości życia dla dzisiejszego i przyszłego pokolenia, w tym także dla prowadzenia działalności gospodarczej".

Zapewnił, że Polska "chce i dotrzyma zobowiązań w zakresie udziału energetyki odnawialnej w miksie energetycznym". - W tej chwili mamy ponad 10 proc., będziemy mieli w roku 2020 przekroczone 15 proc., a w 2030 przekroczymy na pewno 20 proc. - poinformował. Dodał, że Polska chce, by wsparcie dla energii odnawialnej było przeznaczane na zakup technologii i montaż, a nie na bieżącą eksploatację. Piechociński tłumaczył, że dzięki temu po okresie wycofania się ze wsparcia, czyli po maksymalnie 15 latach, sektor mógłby dalej normalnie funkcjonować i nie podlegałby potężnym zakłóceniom.

- Doświadczenia Niemiec, Austrii, Czech czy Litwy pokazują, że jeśli na samym starcie procesu nie uruchomi się racjonalnego działania, to w którymś momencie będzie pytanie - a skąd i z czego dopłacicie do tej tańszej dla odbiorcy energii odnawialnej? - powiedział Piechociński. Wicepremier przyleciał do Brukseli, by "rozmawiać o tym, co może zrobić gospodarka i sektor węglowy dla ochrony klimatu". - Czy aby zbyt często nie walczymy z węglem, a nie emisją? - powiedział, dodając że 84 proc. energii w polskim miksie pochodzi z węgla brunatnego i kamiennego.

- Mówimy wprost - może nie trzeba rezygnować z węgla, ale na pewno trzeba rezygnować z emisji. Ale jeśli węgiel jako surowiec ma się utrzymać, to musi być spalany w zupełnie nowych warunkach technicznych i technologicznych - dodał.

Z Brukseli Julia Potocka

d4ikw2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ikw2b