Piechociński: rozwój gospodarczy i ochrona środowiska muszą iść w parze (komunikat)
...
15.04.2014 16:04
15.04. Warszawa - MG informuje:
Działania nakierowane na stworzenie warunków do rozwoju nowoczesnego sektora energetycznego oraz gwarantujące wysoką jakość życia przy racjonalnym korzystaniu z dostępnych zasobów to główne założenia Strategii Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko. Perspektywa do 2020 (BEiŚ). Rada Ministrów przyjęła dokument 15 kwietnia 2014 r. - Strategia ma zapewnić Polsce konkurencyjną, efektywną energetycznie gospodarkę przy zachowaniu dbałości o środowisko - podkreśla wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
Strategia jest pierwszym dokumentem rządowym, który łączy merytorycznie obszary energetyki i środowiska. Jej celem jest stworzenie warunków do "zielonego", czyli sprzyjającego środowisku wzrostu gospodarczego. Ma on zostać osiągnięty poprzez zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i dostępu do nowoczesnych, innowacyjnych technologii, a także wyeliminowanie barier administracyjnych. Działania realizowane w ramach BEiŚ związane będą m.in. z gospodarowaniem zasobami wodnymi dla ochrony przed powodzią, suszą, deficytem wody, odpowiednim gospodarowaniem zasobami kopalin, zapewnieniem dostaw importowanych dostaw energii elektrycznej, modernizacją sektora elektroenergetyki zawodowej, w tym przygotowaniami do wprowadzenia energetyki jądrowej, poprawą efektywności energetycznej.
Strategia Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko została przygotowana wspólnie przez Ministra Gospodarki i Ministra Środowiska. Dokument jest jedną z dziewięciu zintegrowanych strategii rozwoju realizujących Długookresową Strategię Rozwoju Kraju i Średniookresową Strategię Rozwoju Kraju
Strategia obejmuje następujące obszary: bezpieczeństwo energetyczne, ochronę środowiska, racjonalną gospodarkę zasobami naturalnymi, tworzenie i doskonalenie profesjonalnych kadr sektora energetyki, ochronę środowiska i gospodarki zasobami naturalnymi, technologie informacyjne i komunikacyjne oraz promowanie odnawialnych źródeł energii i ich dywersyfikacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/