Trwa ładowanie...

Piechociński: uzgodniony projekt zmiany konstytucji ws. Lasów Państwowych

Kierownictwo rządu i koalicji uzgodniło projekt zmiany konstytucji ws. Lasów Państwowych - poinformował we wtorek PAP wicepremier Janusz Piechociński. "Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są dobrem wspólnym i podlegają szczególnej ochronie" - czytamy w projekcie.

Share
Piechociński: uzgodniony projekt zmiany konstytucji ws. Lasów PaństwowychŹródło: AFP, fot: Karen Bleier
d3qv5k2

- Dzisiaj na spotkaniu ze środowiskiem leśników w obecności przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych przedstawiłem uzgodnioną w kierownictwie rządu i koalicji propozycję zmiany w Konstytucji (ws. Lasów Państwowych - PAP) - poinformował Piechociński w oświadczeniu przekazanym we wtorek wieczorem PAP. - Jest przygotowana wspólna propozycja obu klubów - potwierdziła w rozmowie z PAP rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Chcemy, aby było to wspólne dzieło ponad partyjnymi podziałami. W imieniu premiera i liderów koalicji zwrócę się do poszczególnych frakcji parlamentarnych i poszczególnych posłów i senatorów o podpisanie się pod tym projektem i uruchomienie procedury prac nad zmianą konstytucji. Bardzo liczę na odpowiedzialną i rzeczową współpracę w tej sprawie - zaznaczył wicepremier.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński liczy, że projekt poprą wszystkie kluby parlamentarne. - Niewątpliwie powinniśmy mieć poparcie ze strony wszystkich klubów, które są w Sejmie, bo Lasy Państwowe łączą, a nie dzielą - powiedział PAP Kosiński.

d3qv5k2

"Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie. Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są udostępniane dla ludności na równych zasadach. Zasady udostępniania i gospodarowania lasami określa ustawa" - czytamy w projekcie.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w latach 2014-15 rząd z pozyskanych od Lasów Państwowych pieniędzy (1,6 mld zł) wyda 1,3 mld zł na budowę i remonty dróg lokalnych. Na takie działanie pozwoli nowelizacja ustawy o lasach, której projekt na początku stycznia przyjęła Rada Ministrów. Projekt zakłada też, że od 2016 r. Lasy Państwowe będą przekazywać rocznie do budżetu 2 proc. przychodów, czyli - jak mówił premier - od 100 do 150 mln zł rocznie.

Tusk oświadczył też, że Lasy Państwowe nie zostaną sprywatyzowane i zaproponował zmianę konstytucji tak, by zagwarantować "trwałość rozwiązania, jakim są Lasy Państwowe, z wolnym wstępem i korzystaniem z lasów przez wszystkich obywateli".

Tymczasem PiS zamierza zbierać podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum ws. Lasów Państwowych. Politycy PiS uważają, że lasy należy chronić przed "destabilizacją" finansową, którą - ich zdaniem - proponuje rząd, oraz wykupem gruntów przez obcokrajowców.

d3qv5k2

Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Działająca od 89 lat firma gospodaruje na prawie jednej trzeciej powierzchni Polski. Przedsiębiorstwo zatrudnia blisko 26 tys. osób.

Zgodnie z art. 235 konstytucji projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Zmiana konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

d3qv5k2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qv5k2
d3qv5k2