Pielęgniarki będą mogły wypisywać recepty na określone leki
Od 2016 r. pielęgniarki i położne z tytułem zawodowym magistra zyskają
prawo wypisywania recept na określone leki - przewiduje projekt noweli przygotowany przez resort
zdrowia. Projekt jest obecnie w konsultacjach społecznych
.
Projektowana nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw to jedna z propozycji przygotowanych przez ministra zdrowia w ramach tzw. pakietu kolejkowego. Celem zmian ma być poprawa dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.
Projekt przewiduje, że pielęgniarka i położna z tytułem zawodowym magistra będzie miała prawo samodzielnie ordynować określone leki i wystawiać na nie recepty, a także ordynować i wystawiać zlecenia na określone wyroby medyczne. Warunkiem będzie ukończenie specjalistycznego kursu w tym zakresie.
Z kolei pielęgniarki i położne z tytułem licencjata będą mogły na zlecenie lekarza wystawiać recepty na określone leki niezbędne do kontynuacji leczenia. Warunkiem będzie także ukończenie kursu specjalistycznego w tym zakresie.
Kurs będą musiały ukończyć pielęgniarki i położne już wykonujące zawód. Z kolei dla przyszłych pielęgniarek i położnych ma zostać odpowiednio rozszerzony program studiów na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo.
Ponadto pielęgniarki i położne z tytułem co najmniej licencjata będą mogły wystawiać skierowania na wykonanie określonych badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej.
Uprawnienia takie pielęgniarki miałyby zyskać dopiero od 1 stycznia 2016 r., a wykaz leków, na które pielęgniarki będą mogły wypisać recepty, określi minister zdrowia.