Trwa ładowanie...

Pieniądze dla małych gospodarstw. Trzeba złożyć oświadczenie

Do 31 sierpnia 2023 r. rolnicy, którzy mają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha, mogą ubiegać się o tzw. płatność dla małych gospodarstw. Będzie ona przyznana, jeżeli rolnik złoży oświadczenie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jeśli jesteś rolnikiem i twoje gospodarstwo nie przekracza 5 hektarów, to masz ostatnią szansę na skorzystanie z rządowego programuJeśli jesteś rolnikiem i twoje gospodarstwo nie przekracza 5 hektarów, to masz ostatnią szansę na skorzystanie z rządowego programuŹródło: Adobe Stock, fot: AndrzejRostek
d2t8wa7
d2t8wa7

Zbliża się koniec sierpnia, a wraz z nim ważny termin dla polskich rolników, którzy mogą skorzystać z programu "Płatność dla małych gospodarstw".

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że możliwość otrzymania specjalnej płatności dla małych gospodarstw została wprowadzona w ramach płatności bezpośrednich.

Dotyczy tych gospodarstw, których wielkość nie przekracza 5 ha użytków rolnych. Drugim warunkiem, który należy spełnić, aby można było się starać o taką płatność, jest wcześniejsze złożenie wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich na rok 2023, ale tylko jeżeli rolnik uzyskał takie płatności w poprzednim roku - tłumaczy resort.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wrzenie wśród rolników. Gorzka prognoza polityka PSL

Złóż wniosek. To ważny warunek

Jeśli jesteś rolnikiem, twoje gospodarstwo nie przekracza 5 hektarów i spełniasz powyższy warunek, masz zatem ostatnią szansę na skorzystanie z programu "Płatność dla małych gospodarstw". By otrzymać pieniądze, należy wypełnić specjalny wniosek przez system teleinformatyczny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) między 1 a 31 sierpnia 2023 roku.

Można otrzymać około 225 euro za hektar, jednak łączna suma wsparcia nie może przekroczyć kwoty 1125 euro dla jednego rolnika. Ministerstwo rolnictwa przypomina, że rolnicy, którzy ubiegają się o taki rodzaj płatności, nie będą mogli jednocześnie otrzymać wsparcia z tytułu innych rodzajów płatności bezpośrednich.

d2t8wa7

Wysokość wsparcia zależy od regionu i rodzaju zboża

Rolnicy, którzy sprzedali pszenicę, kukurydzę lub grykę, także mieli możliwość otrzymania w tym roku wsparcia finansowego. Jego wysokość była uzależniona od rodzaju zboża i regionu, w którym prowadzone jest gospodarstwo. Stawki dopłat wahają się od 700 do 1750 zł za hektar. Tu nabór wniosków się już zakończył, trwają wypłaty.

Podobnie jest w przypadku rolników sprzedających pszenicę lub grykę w określonych okresach - między kwietniem a lipcem 2023 roku. Dla sprzedawców gryki stawki wsparcia wyniosły od 700 do 875 zł za hektar, a dla pszenicy były zróżnicowane w zależności od terminu sprzedaży - między 2200 a 3025 zł za hektar.

Dotację można było dostać na pierwsze 300 hektarów. Wypłaty ruszyły 4 sierpnia 2023 r.

d2t8wa7

Do tej pory na konta trafiło już ponad 700 mln zł dla tych rolników, którzy skorzystali z programu dotyczącego sprzedaży pszenicy, kukurydzy i gryki, a także ponad 618 mln zł dla uczestników programu dotyczącego pszenicy i gryki. Pieniądze pochodzą z budżetu krajowego. Na ten rodzaj pomocy przeznaczono 2 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2t8wa7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t8wa7