Trwa ładowanie...

Pierwsza odważna decyzja RPP od dłuższego czasu, stopy w dół o 0,5%!

RPP obniżyła stopy z 3.75% do 3,25%, czyli najniższego poziomu w historii. Decyzja ta zaskoczyła rynki spodziewające się mniejszej obniżki. W dniu dzisiejszym decyzja o stopach procentowych w eurolandzie i Wlk. Brytanii, tutaj nie spodziewamy się niespodzianki, jednakże w Polsce też się jej mało kto spodziewał.

Pierwsza odważna decyzja RPP od dłuższego czasu, stopy w dół o 0,5%!Źródło: internetowykantor.pl
d2vnat2
d2vnat2

Wydarzeniem dnia dla osób interesujących się wymianą walut w Polsce z pewnością była ogłoszona tuż po godzinie 14:00 decyzja RPP. Obniżka o 0,5% z 3,75% do 3,25% wyraźnie zaskoczyła rynki. Co prawda dane makroekonomiczne wyraźnie wskazywały na spowolnienie gospodarki, jednakże wśród obserwatorów przeważały głosy mówiące o zachowawczości RPP. Efektem tych oczekiwań było to, że w ankietach wśród ekonomistów głosy rozkładały się mniej wiecej w proporcjach 2-1 pomiędzy obniżkę o 0,25% a brak zmian.

Tym razem Rada postanowiła jednak dać rynkom wyraźny sygnał, interweniując ostrzej, natomiast w kolejnych miesiącach będzie czekać i oglądać efekty swoich działań w związku z czym dalsza redukcja w kwietniu jest mało prawdopodobna. Potwierdza to komunikat po posiedzeniu, mówiący, że decyzja ta domyka obecny cykl obniżek. Rada nie wyklucza co prawda definitywnie dalszych obniżek. O ile specjalistom nie udało się przewidzieć obecnej decyzji, o tyle wygląda, że dobrze przewidywali oni zakres obecnego cyklu obniżek.

Co skłoniło RPP do takiego kroku? Dysponuje ona prognozami na temat kształtowania się głównych danych makroekonomicznych. Obecnie dostępne projekcje inflacji wykluczały ryzyko jej wzrostu powyżej celu inflacyjnego, nie bez znaczenia były też spadający wzrost gospodarczy i rosnące bezrobocie.

d2vnat2

Najlepszym dowodem na to, że rynek nie spodziewał się takiego obrotu sprawy był gwałtowny ruch w górę na parach złotówki z głównymi walutami. Dobrze, że wielu polaków ma ustawione spłaty kredytów walutowych na początku miesiąca, gdyż te dodatkowe 3 grosze na każdej jednostce waluty mogłyby być odczuwalne.

Pozostałe napływające dane makroekonomiczne nie miały wczoraj większego wpływu na rynek. W USA wnioski o kredyt hipoteczny wzrosły o 14,8% przy oczekiwanych spadkach. Czy to trwała poprawa sytuacji za oceanem pokażą dzisiejsze dane nowozarejestrowanych bezrobotnych oraz jutrzejsze o stopie bezrobocia. W dniu dzisiejszym opublikowane zostaną stopy procentowe zarówno w strefie euro jak i w WLK. Brytanii. Tutaj rynki są niemal zgodne, że nie nastąpią zmiany, gdyż obecne bardzo już niskie poziomy nie dają niemal pola do manewru.

Gdyby jednak zdecydowano się na dalsze luzowanie polityki pieniężnej (podwyżkę stóp właściwie wyklucza sytuacja makroekonomiczna) to z pewnością zaskoczy to obserwatorów. W przypadku spadku stóp teoretycznie inwestorzy powinni uciekać z rynków, co powinno powodować umacnianie się złotówki względem danej waluty. Jednakże jak wielokrotnie pokazały rynki w przypadku takich niespodziewanych ruchów często zdarza się, że inwestorzy niepewni co do rozwoju sytuacji uciekają z krajów rozwijających, zatem efekt takiego działania nie jest pewny. Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 15.02.2013 do 07.03.2013

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Kurs EUR/PLN porusza się w krótkoterminowym trendzie spadkowym. Po wczorajszej decyzji RPP kurs ponownie testuje górne ograniczenie tej formacji w okolicach poziomu 4.1460. W przypadku wybicia w górę brakuje silnych oporów technicznych aż do poziomu 4.1890, gdzie znajdują się wielomiesięczne maksima dla tej pary walutowej. W przypadku ruchu w dół dolne ograniczenie kanału spadkowego znajduje się obecnie w okolicach 4.1150.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 15.02.2013 do 07.03.2013

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Kurs CHF/PLN porusza się obecnie w szerokim trendzie bocznym. Wczoraj zbliżał się ku radości kredytobiorców franków do testowania kolejnych minimów kursowych, jednakże po wczorajszej niespodziance RPP kurs umocnił się. Obecnie najbliższym wsparciem technicznym jest poziom 3.3440 czyli wielomiesięczne minima. W przypadku ruchu w górę najbliższym oporem jest góra tego kanału czyli okolice 3.4350.

d2vnat2

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 15.02.2013 do 07.03.2013

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Kurs USD/PLN porusza się w szerokim kanale wzrostowym. Wczoraj zbliżał się do testowania dolnego ograniczenia formacji, jednakże po decyzji RPP ponownie zaczął się umacniać. Dolne ograniczenie kanału, czyli najbliższe techniczne wsparcie na chwilę obecną znajduje się w okolicach 3,1550. W przypadku ruchu w górę najbliższy techniczny opór to obecnie testowane tegoroczne maksima na 3.1950, gdyby doszło do przebicia tego poziomu możliwy jest nawet ruch w kierunku górnego ograniczenia obecnej formacji na 3.2350.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 08.02.2013 do 07.03.2013

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Kurs GBP/PLN porusza się w kanale spadkowym, którego górne ograniczenie stanowi poziom 4,8000, a dolne znajduje się na poziomie 4,6750. Obecnie kurs porusza się wzdłuż górnego ograniczenia, a w przypadku jego przebicia nie ma ważniejszych oporów technicznych do poziomu 4.9100, gdzie znajdują się lokalne maksima kursowe.
Maciej Przygórzewski – dealer walutowy w Internetowykantor.pl

d2vnat2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vnat2