Trwa ładowanie...
d1sjb9z

PIGC odwołała się do KIO ws. zamówienia Poczty Polskiej na usługi sprzątania

Warszawa, 04.11.2015 (ISBnews) - Polska Izba Gospodarcza Czystości - członek Konfederacji Lewiatan - wniosła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) wobec treści zamówienia Poczty Polskiej na usługi utrzymania czystości, podał Lewiatan. Poczta Polska w specyfikacji zamówienia na świadczenie kompleksowych usług w zakresie sprzątania w Katowicach i Wrocławiu chce bowiem - jak podał Lewiatan - wyłonić wykonawcę wyłącznie w oparciu o kryterium najniższej ceny.

Share
d1sjb9z

"Spółka Skarbu Państwa nie przestrzega zatem rządowych wytycznych o stosowaniu klauzul społecznych i nie stosuje jakościowych kryteriów w postępowaniu przetargowym. Tym samym Poczta Polska zdaje się negować dotychczasowy dorobek prawny osiągnięty w ostatnich latach na rynku zamówień publicznych. Wbrew woli ustawodawcy Poczta Polska wraca do nagannych praktyk, które mogą zdestabilizować rynek pracy i cały sektor gospodarki, odpowiadający za 15% polskiego PKB. W drugiej połowie października br. spółka ogłosiła kolejne przetargi na usługi utrzymania czystości w innych miastach, znów pomijając kryteria jakościowe - 100% wagi posiada za to najniższa cena" - czytamy w komunikacie.

Odwołanie do KIO obejmuje również inne - niewłaściwie sformułowane według Lewiatana - kwestie zawarte w SIWZ. Są to m.in. niejednoznaczny i niewyczerpujący opis przedmiotu zamówienia i zastrzeżenie sobie, bez wskazania przyczyny, możliwości zmiany zakresu zamówienia, mogącej sięgać 20% powierzchni.

"W przypadku awarii lub remontu obiektów wymaga natomiast świadczenia usługi sprzątania w ramach tej samej umowy - zamawiający nie przewiduje żadnego sposobu uwzględnienia zmiany zakresu świadczenia usługi, nie zakłada również odpowiedniej kalkulacji rozliczeń między stronami umowy w razie zaistnienia takiej sytuacji, m.in. awarii czy remontu. To oznacza, że całe ryzyko faktycznej zmiany zakresu usługi spoczywa wyłącznie na wykonawcy" - czytamy dalej.

d1sjb9z

Lewiatan twierdzi też, że spółka nie wskazuje wykonawcy wprost - w sposób niezgodny z przepisami ustawy - żądania zatrudnienia na podstawie umowy o pracę osób realizujących zamówienie, mimo że zamawiający taki wymóg realnie stawia - chcąc m.in. mieć dostęp do listy osób realizujących zamówienie. Taki obowiązek musi spełniać wykonawca wyłącznie w przypadku, gdy zamawiający stosuje klauzule społeczne w postaci zatrudnienia osób - do realizacji zamówienia - na umowę o pracę, podano w materiale.

(ISBnews)

d1sjb9z

Podziel się opinią

Share
d1sjb9z
d1sjb9z