Pijany kierowca spowodował kolizję. Oto jak chciał przekupić policjantów

Nawet 10 lat więzienia może grozić kierowcy, który mając ponad 4 promile alkoholu w organizmie spowodował kolizję na jednej w dróg w Raciborzu, a przybyłych na miejsce policjantów próbował przekupić niecodzienną propozycją.

 Mężczyzna przybyłych na miejsce policjantów próbował przekupić obiecując, że wybuduje im za darmo ogrodowe altanki - zdjęcie ilustracyjne
Mężczyzna przybyłych na miejsce policjantów próbował przekupić obiecując, że wybuduje im za darmo ogrodowe altanki - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja

Jak przekazała w środę raciborska policja, do kolizji doszło dzień wcześniej przy ul. Rybnickiej w Raciborzu. Kierowca volkswagena nie zachował bezpiecznej odległości i uderzył w tył opla prowadzonego przez 56-letnią kobietę.

W trakcie rozmowy Policjanci ze skierowanego na miejsce patrolu drogówki wyczuli od kierowcy alkohol. Badanie wykazało, że 42-letni mieszkaniec powiatu raciborskiego ma w organizmie ponad 4 promile alkoholu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W Polsce brakuje aut elektrycznych i ładowarek. "Izera ma szansę wypełnić lukę"

Kolejnych kłopotów mężczyzna narobił sobie podczas dalszej rozmowy z mundurowymi. Zaproponował on bowiem policjantom, że w zamian za "zapomnienie" o całej sprawie, mogą liczyć na darmową budowę trzech drewnianych altanek ogrodowych. Mundurowi poinformowali go, że próba przekupienia policjanta to przestępstwo, ten jednak zignorował ich ostrzeżenia i w dalszym ciągu ponawiał swoją propozycję - relacjonują policjanci z Raciborza.

42-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a za spowodowanie kolizji ukarali go mandatem karnym. Dodatkowo odpowie przed sądem za próbę przekupstwa policjantów, za co grozi kara nawet do 10 lat więzienia.

Spożycie nawet małej ilości alkoholu negatywnie wpływa na nasze umiejętności prowadzenia samochodu, powodując obniżenie koncentracji i kłopoty z oceną odległości czy oszacowaniem ryzyka.

Jak podaje portal mubi.pl, ze statystyk policyjnych wynika, że w 2022 roku w Polsce za jazdę na podwójnym gazie zatrzymano 97 856 osób – o 25 proc. więcej niż w roku poprzednim. Najgorszy pod tym względem był trzeci kwartał 2022 – w samym sierpniu zanotowano prawie 11 tys. przypadków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Każdy wakacyjny weekend kończył się wówczas zatrzymaniem ponad 1000 tego typu kierowców, czytamy na portalu internetowym.

Policja apeluje

Portal policja.gov.pl prosi, by w sytuacji, gdy widzimy, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwolić mu na to. Nie zgadzajmy się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętajmy, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.

Ponadto, powinniśmy zawiadomić policję, jeśli zauważymy dziwne zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie "wężykiem", zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne, czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, policja apeluje, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)