Trwa ładowanie...

Pilnie strzeżona tajemnica handlowa ujrzy światło dzienne?

Najlepiej w testach WP wypadła Pepsi. Już wkrótce każdy z nas będzie mógł spróbować sporządzić ten napój według oryginalnej receptury. Ściśle chroniony przepis może zostać bowiem ujawniony przez sąd w Nowym Jorku - czytamy w Washington Post.

Pilnie strzeżona tajemnica handlowa ujrzy światło dzienne?Źródło: AFP, fot: joe raedle
d2ufpbb
d2ufpbb

Już wkrótce każdy z nas będzie mógł spróbować sporządzić Pepsi według oryginalnej receptury. Ściśle chroniony przepis może zostać bowiem ujawniony przez sąd w Nowym Jorku - czytamy w Washington Post.

To właśnie ten popularny napój wypadł najlepiej w testach wp.pl (czytaj więcej»)
.
Potomkowie Richarda Johna Ritchie, człowieka który pomógł Pepsi opracować tajemniczą formułę, złożyli pozew czwartego maja. Domagają się praw do podzielenia się niezwykłą historią życia Ritchiego z historykami, kolekcjonerami, dziennikarzami, telewizją i producentami filmowymi. Zaczęła się walka o prawo do publikowania historycznych dokumentów, będących w posiadani rodziny, w tym - co najważniejsze - przepisu na Pepsi.

Jak wynika z pozwu, rodzina nie wiedziała o istnieniu dokumentów aż do 2008 roku. Zostały one znalezione właśnie w tym roku w piwnicy domu, w którym mieszkał Richard Ritchie. Zwrócili się wówczas do Pepsi z informacją o ich odnalezieniu. Pepsi zażądało przekazania dokumentów, ostrzegając jednocześnie, że jakiekolwiek ujawnienie przepisu będzie naruszeniem tajemnicy handlowej.

Pepsi na razie nie skomentowało sprawy.

d2ufpbb

Oficjalna strona Pepsi wspomina, że oryginalna receptura powstała w końcu lat 90. XIX wieku i jej autorem jest Caleb Bradham, farmaceuta z Północnej Karoliny. W pozwie podkreślono jednak, że Pepsi odniosło sukces komercyjny ze swoim napojem dopiero po tym, jak w 1931 roku Ritchie dokonał zmian w recepturze, przez co napój stał się smaczniejszy.

Ritchie przekazał Pepsi kopię swojego wynalazku (recepturę), sobie pozostawiając jednak oryginał, o czym Pepsi - podobno - doskonale wiedziało.

Richard Ritchie zmarł w 1985 roku, ale dokumenty nie zostały odkryte aż do 2008 roku.

Do końca nie wiadomo, na ile tak naprawdę wyceniana jest receptura napoju. Biorąc pod uwagę fakt, że ściśle chroniony przepis na Coca-Colę wart jest 100 miliardów dolarów, w przypadku Pepsi kwota może być równie wysoka. Walka o miliardy trwa więc w najlepsze. Jedno jest pewne - Pepsi nie podda się bez walki.

d2ufpbb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ufpbb