Trwa ładowanie...

PiS skarży do TK nowelizację ustawy o Lasach Państwowych

Prawo i Sprawiedliwość składa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. znowelizowanej w styczniu ustawy o Lasach Państwowych - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, ustawa naruszyła wiele przepisów konstytucji, w tym zasadę legalizmu.

Share
PiS skarży do TK nowelizację ustawy o Lasach PaństwowychŹródło: AFP/PATRIK STOLLARZ
d11v88e

Uchwalona w styczniu br. ustawa zakłada, że Lasy Państwowe w latach 2014-2015 wpłacą do budżetu państwa 1,6 mld zł; środki mają być przeznaczone na budowę i przebudowę dróg lokalnych. Opozycja krytykowała rządowy projekt.

Błaszczak podkreślił na piątkowej konferencji w Sejmie, że PiS składa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, bo "ustawa naruszyła bardzo wiele przepisów", a przede wszystkim zasadę legalizmu sformułowaną w art. 7 konstytucji, który przewiduje, że "organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa".

- Uważamy także, że naruszona została zasada zrównoważonego rozwoju wyrażona w konstytucji oraz zasada swobody działalności gospodarczej - dodał.

d11v88e

Zdaniem szefa klubu PiS tego rodzaju "polityka zrujnowania" Lasów Państwowych i "doprowadzania ich do bankructwa" zakończy się prywatyzacją tego przedsiębiorstwa, co będzie oznaczało ograniczenie możliwości korzystania z lasów przez obywateli. Błaszczak ocenił, że ograniczona będzie nie tylko możliwość wypoczynku w lasach, ale też możliwość - jak mówił - "podreperowania budżetów" przez ludzi zbierających grzyby czy jagody.

W trakcie prac parlamentarnych nad nowelizacją premier Donald Tusk zapewniał, że Lasy Państwowe nie zostaną sprywatyzowane; proponował też zmianę w konstytucji tak, by zagwarantować "trwałość rozwiązania, jakim są Lasy Państwowe, z wolnym wstępem i korzystaniem z lasów przez wszystkich obywateli".

Kluby PO i PSL złożyły już w Sejmie projekt zmian w konstytucji uniemożliwiający prywatyzację Lasów Państwowych.

Błaszczak poinformował, że PiS zebrało już ponad milion podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum ws. Lasów Państwowych. - Podpisy dalej zbieramy. W naszym przekonaniu sprzeciw społeczny może przynieść dobry rezultat, ale liczymy także na to, że TK podzieli nasze uwagi - podkreślił.

d11v88e

Według nowelizacji Lasy Państwowe w tym i przyszłym roku mają przekazać do budżetu państwa po 800 mln zł. Od 2016 r. Lasy rocznie będą przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Z wpłaty Lasów Państwowych 650 mln zł trafić ma na Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, a pozostałe 150 mln zł przeznaczone jest na zmniejszenie deficytu budżetu państwa.

Nowelizacja ujednolica zasady gospodarki finansowej w Lasach. Zakłada ona, że zasady rachunkowości dla wszystkich jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych ustalać będzie dyrektor generalny, podczas gdy dotychczas zasady te mogły być ustalane również przez nadleśniczych. Zachowana została natomiast regulacja, zgodnie, z którą Lasy Państwowe prowadzą działalność na zasadzie samodzielności finansowej i pokrywają koszty działalności z własnych przychodów.

d11v88e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11v88e
d11v88e