Trwa ładowanie...

PIT 2015. Rozliczenie za ubiegły rok będziemy mogli złożyć do 2 maja

W tym roku mamy trochę więcej czasu na rozliczenie podatku za ubiegły rok, będzie na to szansa także 2 maja. To dlatego, że 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy.

Share
PIT 2015. Rozliczenie za ubiegły rok będziemy mogli złożyć do 2 majaŹródło: Fotolia, fot: Pio Si / Fotolia
d1fc81i

Ponieważ ostatni dzień kwietnia wypada w tym roku w sobotę, czyli dzień wolny od pracy, PIT-a z rozliczeniem za zeszły rok będziemy mogli złożyć do 2 maja - poinformował w środę dziennikarzy Paweł Jurek z biura prasowego resortu finansów.

Jurek powiedział, że w tym roku mamy trochę więcej czasu na rozliczenie podatku za ubiegły rok, będzie na to szansa także 2 maja. - To dlatego, że 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy. Ale nie proponowałbym odkładać tego na ostatni moment, choć istnieje także możliwość rozliczenia się z fiskusem do 2 maja. Zachęcamy do rozliczenia w sposób elektroniczny, ponieważ jest to szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze - namawia Jurek.

Wyjaśnił, że przy rozliczeniu tradycyjnym w wersji papierowej zdarzają się często drobne błędy rachunkowe, które potem trzeba korygować. W przypadku rozliczeń elektronicznych, system e-Deklaracje pomaga podatnikom w rozliczeniu. Jurek poinformował ponadto, że do tej pory złożono już 4,3 mln elektronicznych PIT-ów za zeszły rok, podczas gdy w ubiegłym roku system przyjął ponad 7 milionów elektronicznych deklaracji PIT.

d1fc81i

Zapowiedział także, że lada dzień powinna być gotowa usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (tzw. PFR - pre-filed tax return). - Planujemy, że do końca tego tygodnia ta usługa będzie już funkcjonować - wskazał Jurek. Obejmie ona druki PIT-37 oraz zeznanie PIT-38 za rok 2015. Usługa ma być dostępna na Portalu Podatkowym. Będą mogły z niej skorzystać zarówno osoby rozliczające się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci.

Jurek przypomniał, że w ostatni weekend PIT-a można było złożyć w kilkudziesięciu centrach handlowych Polski. Przez trzy dni (od 11 marca do 13 marca) pracownicy urzędów skarbowych dyżurowali centrach handlowych w 55 największych miastach w całej Polsce. Pomagali wypełnić zeznanie podatkowe i wysłać je elektronicznie bezpośrednio do urzędu skarbowego. W ten sposób z galerii handlowych wysłano ponad 10 tys. deklaracji podatkowych, a pracowników urzędów skarbowych odwiedziło około 15 tys. osób.

Kolejne akcje związane z rozliczeniami resort finansów przewiduje w przyszłym miesiącu: w sobotę 16 kwietnia planowany jest dzień otwarty urzędów skarbowych, a w dniach 28-29 kwietnia urzędy skarbowe będą czynne dłużej niż zwykle.

- To okazja dla osób, które od poniedziałku do piątku nie mają możliwości, żeby spotkać się z urzędnikami i zadać im konkretne pytanie - wskazał.

d1fc81i

Dodał, że podatnicy mogą liczyć także na zdalną pomoc. Dzięki aplikacji na stronie www.szybkipit.pl można poruszyć każdą kwestię dotyczącą rozliczeń. Odpowiedzi są udzielane zazwyczaj w ciągu kilku godzin, nie później niż po dwóch dniach. - Można pytać o wszystko, co dotyczy rocznego rozliczenia podatkowego. Często są to pytania o to, jaki druk wybrać, czy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem, poruszane są kwestie ulg itd - poinformował Jurek.

Zobacz także: Kwota wolna od podatku na pewno zostanie podniesiona od 1 stycznia 2017 r. O ile?

d1fc81i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fc81i
d1fc81i