PIT, CIT i VAT. Podstawowe informacje dot. mikrorachunków
Same mikrorachunki (PIT, CIT i VAT) podatkowe funkcjonują dopiero od tygodnia, ale już zdążyły przysporzyć wielu osobom nie lada problemów. Resort finansów nie informował do tej pory, że jedna osoba będzie mogła wygenerować aż dwa rachunki – jeden z numeru PESEL, a drugi – z numeru NIP.
PIT, CIT i VAT. Podstawowe informacje dot. mikrorachunków
Przypomnijmy, że wraz z początkiem 2020 roku dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych przestają obowiązywać, a wszelkich wpłat należy dokonywać na tzw. mikrorachunek podatkowy. Dotyczy to blisko 25 milionów Polaków. Chodzi o wszystkich podatników PIT, CIT i VAT.
Oglądaj: Estoński CIT w Polsce. Rzecznik rządu podał datę
Zgodnie z nowymi zmianami podatnik (PIT, CIT i VAT) wygenerować indywidualny numer konta do rozliczeń z urzędem skarbowym. Jednak jak się okazuje, podatnik może mieć dwa rachunki i, jak zapewnia KAS, nie chodzi o błąd systemowy.
Jak wyjaśnia KAS prowadzący własną działalność gospodarczą powinni zapomnieć o rachunku wygenerowanym z numeru PESEL i wpłacać podatki na rachunek z NIP - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".
PIT, CIT i VAT. Wiele pytań i mało odpowiedzi
Nadal niejasnym pozostaje to, jakie należności mają na ten rachunek trafiać. Resort finansów zapewniał, że indywidualne konta podatkowe służą tylko zapłacie PIT, CIT i VAT, jednak z ordynacji podatkowej można wywnioskować co innego. Jednocześnie niektóre ze zmian już zaczęły obowiązywać. Kolejne z nich, które będą miały wpływ na działalność gospodarczą w Polsce wejdą w 2020 roku.
Czytaj też: PIT. Pomoc w rozliczeniu twoich podatków
Przedsiębiorcy muszą się więc przygotować na małą rewolucję w rozliczeniu PIT-u, CIT-u i VAT-u. Podatników zaskoczył też pewien niuans. Niektóre banki automatycznie jako odbiorcę przelewu zaczęły wskazywać Urząd Skarbowy Centrum Rozliczeniowe. Jak podaje z kolei "Dziennik Gazeta Prawna", niektórzy podatnicy czują się zaniepokojeni, gdy dowiadują się, że ich przelew trafia do urzędu w Bydgoszczy. Tłumaczą, że właściwy dla nich urząd znajduje się całkiem gdzie indziej (np. w Warszawie, w Poznaniu, w Rzeszowie).
Konsultant Krajowej Izby Skarbowej uspokaja jednak, że urząd w Bydgoszczy został wyznaczony właśnie do rozliczania mikrorachunków (PIT, CIT i VAT) i dlatego jego dane powinny się pokazać na przelewie - czytamy dalej w artykule "DGP".