Trwa ładowanie...

PIT za 2015 rok. Kończy się czas na składanie zeznań, urzędy skarbowe będą pracować dłużej

Aby ułatwić podatnikom rozliczenie z fiskusem w przyszły czwartek i piątek urzędy skarbowe będą pracować dłużej, uruchomiony zostanie też specjalny dyżur telefoniczny, można także zadawać pytania on line. Ministerstwo finansów namawia do rozliczeń przez internet.

Share
PIT za 2015 rok. Kończy się czas na składanie zeznań, urzędy skarbowe będą pracować dłużej
Źródło: Fotolia, Fot: shutterfil77
d1uz167

Aby ułatwić podatnikom rozliczenie z fiskusem, w przyszły czwartek i piątek urzędy skarbowe będą pracować dłużej. Uruchomiony zostanie też specjalny dyżur telefoniczny, można będzie także zadawać pytania przez internet.

Ministerstwo Finansów przypomina, że w tym roku 30 kwietnia wypada w sobotę, PIT-y z rozliczeniem za zeszły rok można składać do 2 maja. Wszystkim, którzy chcą szybko i sprawnie złożyć PIT, resort finansów proponuje przede wszystkim skorzystanie z wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). Urząd skarbowy wprowadza tam dane podatnika, a ten je tylko uzupełnia, jeśli potrzebuje - korzysta z ulg podatkowych lub chce przeznaczyć 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

d1uz167

Za pomocą PFR można się rozliczyć zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem. W tym ostatnim przypadku system automatycznie sumuje poszczególne kwoty, co pozwala na uniknięcie wielu typowych błędów przy wypełnianiu deklaracji, związanych z przepisywaniem informacji od płatników.

Dla tych podatników, którzy mają wątpliwości, Ministerstwo Finansów proponuje natomiast wydłużone godziny pracy w urzędach skarbowych, dyżur telefoniczny i możliwość zadania pytania online.

W czwartek i piątek 28 i 29 kwietnia, kiedy - jak co roku - panuje wzmożony ruch w urzędach skarbowych, wszystkie placówki będą pracować dłużej, do godziny 18. Jak zapewnia MF, obok bezpośredniej pomocy pracowników administracji, podatnicy będą mogli również skorzystać ze specjalnych stanowisk komputerowych, gdzie można wysłać deklarację drogą internetową.
Ponadto w najbliższy czwartek 28 kwietnia 2016 r. będzie można skorzystać z dyżuru telefonicznego Ministerstwa Finansów i zapytać ekspertów z resortu o rozliczenie PIT. W godzinach 10-13 można pytać o:

- ulgi, rozliczenie małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci (tel. 22 694 34 34);

d1uz167

- opodatkowanie działalności gospodarczej, najmu, sprzedaży nieruchomości (tel. 22 694 33 33);

- opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych (tel. 22 694 55 88);

- opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą (tel. 22 694 37 37).

Poza tym fiskus poleca skorzystanie z aplikacji pytaniowej. W 2015 r. cieszyła się dużym zainteresowaniem podatników, eksperci Krajowej Informacji Podatkowej odpowiedzieli na 4 tysiące ich pytań.

MF informuje, że w tym roku, aby eksperci zdążyli odpowiedzieć na pytanie przed ostatecznym terminem rozliczenia, z aplikacji na stronie SzybkiPit.pl będzie można korzystać do północy 26 kwietnia.

d1uz167

Podziel się opinią

Share
d1uz167
d1uz167