Trwa ładowanie...

PKN Orlen łączy się z Grupą Lotos. Komisja Europejska stawia jednak warunki

Komisja Europejska wyraziła warunkową zgodę na połączenie PKN Orlen z Lotosem. Negocjacje z Komisją w kwestii połączenia dwóch polskich koncernów PKN Orlen i Lotos w jedną megaspółkę paliwową trwały blisko półtora roku. KE stawia jednak pewne warunki.

PKN Orlen łączy się z Grupą Lotos. Komisja Europejska stawia jednak warunkiŹródło: NurPhoto via Getty Images
d1u8hus
d1u8hus

PKN Orlen łączy się z Grupą Lotos. Komisja Europejska stawia jednak warunki

- To był bardzo trudny proces, ciężkie negocjacje - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki w komentarzu dot. przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen. - Powiększony Orlen jest kluczowym podmiotem - dodał i zapowiedział kolejne fuzje. Płocka spółka Orlen podpisała również list intencyjny w sprawie przejęcia PGNiG.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska zgłosiła formalne zastrzeżenia w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen nieco ponad trzy miesiące temu. Chodziło o perspektywę stworzenia monopolu na rafinację ropy naftowej w Polsce, co mogło przełożyć się na zaszkodzenie konkurencji na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży paliwa.

d1u8hus

PKN Orlen łączy się z Grupą Lotos. Komisja Europejska stawia jednak warunki

PKN Orlen negocjował z Komisją Europejską w kwestii połączenia dwóch polskich koncernów PKN Orlen i Lotos w jedną megaspółkę paliwową przez blisko półtora roku. KE wyraziła w końcu zgodę, ale pod pewnymi warunkami. W myśl postanowienia PKN Orlen musi sprzedać 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci (389 stacji detalicznych w Polsce).

PKN Orlen zobowiązał się także do uwolnienia większości mocy zarezerwowanych przez Lotos w niezależnych magazynach, w tym pojemności zarezerwowanej na największym w Polsce terminalu przywozu paliwa drogą morską.

d1u8hus
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u8hus