PKN Orlen ma środki na budowę bloków gazowo-parowych, upstream sfinansuje ze sprzedaży aktywów
09.12. Warszawa (PAP) - PKN Orlen zapewnia, że posiada środki na budowę dwóch bloków gazowo-parowych, natomiast pieniądze na inwestycje w upstream zamierza pozyskać ze sprzedaży...
09.12.2010 | aktual.: 09.12.2010 11:53
09.12. Warszawa (PAP) - PKN Orlen zapewnia, że posiada środki na budowę dwóch bloków gazowo-parowych, natomiast pieniądze na inwestycje w upstream zamierza pozyskać ze sprzedaży aktywów nie związanych z główną działalnością - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki Jacek Krawiec..
"Środki na budowę dwóch bloków gazowo-parowych mamy. Teraz potrzebujemy pieniędzy na rozwój działalności w zakresie upstreamu. Dlatego tak bardzo zależy nam na sprzedaży aktywów nie związanych z główną działalnością firmy - Polkomtelu, Anwilu, być może Możejek" - powiedział Krawiec.
Prezes poinformował, że koszt budowy jednego bloku gazowo-parowego wynosi około 1,5 mld zł.
"W 2012 roku planujemy rozpoczęcie budowy bloku we Włocławku, a najpóźniej w połowie 2014 roku chcemy rozpocząć produkcję energii elektrycznej" - powiedział.
Dodał, że w trzecim kwartale 2011 ma zapaść decyzja o wyborze kontrahenta na budowę bloku we Włocławku.
Prezes poinformował, że projekt związany z budową drugiego bloku ma mniej więcej dwa lata opóźnienia wobec pierwszego projektu.
"Na razie jesteśmy na etapie wyboru lokalizacji, byc może będzie to Płock" - powiedział Krawiec.
Orlen do końca lutego zamierza podjąć decyzję odnośnie dalszej przyszłości Możejek.
"Jeśli będzie dobra cena, to sprzedamy rafinerię. Na razie Nomura sprawdza, jakie jest zainteresowanie potencjalnych inwestorów i jaką cenę ewentualnie chcą oni zapłacić" - powiedział Krawiec.
Według prezesa, wstępne wyniki tego badania wskazują, że zainteresowanie Możejkami jest "dosyć spore, z różnych kierunków".
Spółka liczy, że oferty w sprawie kupna akcji Polkomtela wpłyną w pierwszym kwartale 2011 roku. Jeszcze przed Świętami ma zostać rozesłane memorandum informacyjne.
"Widzimy duże zainteresowanie ze strony zarówno inwestorów branżowych, jak i finansowych" - powiedział prezes.
PKN Orlen planuje też sprzedaż Anwilu.
"Cena, którą zaproponowały nam Puławy, jest daleka od oczekiwań, dlatego teraz rozważamy podział spółki na dwie części, być może zdecydujemy się na sprzedanie oddzielnie części azotowej" - powiedział Krawiec. (PAP)
morb/ pam/ asa/