Trwa ładowanie...
d35otng

PKN Orlen przygotowuje się do budowy bloku gazowo-parowego w Płocku

12.06. Płock (PAP) - PKN Orlen przygotowuje się do budowy nowego bloku energetycznego w Płocku. Spółka ogłosiła przetarg na projekt budowlany, niezbędny do uzyskania pozwolenia na...
Share
d35otng

12.06. Płock (PAP) - PKN Orlen przygotowuje się do budowy nowego bloku energetycznego w Płocku. Spółka ogłosiła przetarg na projekt budowlany, niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę bloku gazowo-parowego o mocy od 400 do 600 MWe. Oferty można składać do 26 czerwca.

W kwietniu członek zarządu PKN Orlen ds. petrochemii Piotr Chełmiński informował PAP, że przewidywany wstępnie termin budowy bloku gazowo-parowego w Płocku to lata 2014-17.

"Nasze prace są w tej chwili na etapie studium wykonalności. Jesteśmy po rozmowach ze wszystkim potencjalnymi dostawcami, zarówno serca zakładu, czyli turbin, jak i budowy całego obiektu. Planujemy zamknąć proces do końca tego roku" - mówił wtedy Chełmiński.

d35otng

Dodał, że nowy blok sąsiadowałby z działającą w zakładowej elektrociepłowni jednostką energetyczną, która pracuje w systemie olejowo-gazowym. "Chodzi o to, by maksymalnie skrócić źródła zasilania, jak i odprowadzania energii" - wyjaśnił.

PKN Orlen buduje obecnie blok gazowo-parowy o mocy ok. 470 MWe we Włocławku. Koszt przedsięwzięcia to prawie 1,4 mld zł. Inwestycja, której wykonawcą jest konsorcjum General Electric i SNC Lavalin, rozpoczęła się w połowie kwietnia i potrwa do 2015 r.

PKN Orlen planuje, że blok we Włocławku będzie wytwarzał energię elektryczną w kogeneracji z produkcją ciepła na potrzeby grupy Anwil. Około połowa wytwarzanej tam energii będzie trafiała na rynek.

Anwil jest spółką z grupy kapitałowej PKN Orlen, w której płocki koncern posiada 100 proc. udziałów.

d35otng

Wcześniej płocki koncern informował, że strategia energetyczna tej spółki zakłada m.in. ponad czterokrotne zwiększenie do 2017 r. posiadanych mocy wytwórczych w zakresie energii elektrycznej w oparciu o technologie gazowe i produkcję w formule kogeneracji - z 345 MWe do 1400 MWe.

PKN Orlen, przedstawiając w listopadzie 2012 r. nową strategię podał, iż w latach 2013-17 planuje wydać na inwestycje w grupie kapitałowej 22,5 mld zł, w tym 4,2 mld zł na energetykę.(PAP)

mb/ pad/ ana/

d35otng

Podziel się opinią

Share
d35otng
d35otng