PKW Afganistan: operacja "Tygrys" zakończona (komunikat)
...
09.07.2012 12:33
09.07. Warszawa - PKW Afganistan:
Zakończyła się największa z dotychczas przeprowadzonych w czasie XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, trwająca blisko miesiąc powietrzno-lądowa operacja pod kryptonimem TIGER.
TIGER III była kolejną operacją zaplanowaną i zrealizowaną przez 1 kandak z afgańskiej 3 Brygady (ANA) oraz siły policji (ANP) przy wsparciu Polskich Sił Zadaniowych. "Operacja zaplanowana została tak, aby w pierwszej odsłonie stworzyć warunki do realizacji kolejnego jej etapu, którego celem było odzyskanie kontroli nad dystryktem Khugyani oraz zapewnienie swobody manewru wojsk wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych. Drugi etap zakładał kontynuację poprzednich działań, poszerzenie strefy bezpieczeństwa w głąb dystryktu oraz promocję władz rządowych i sił bezpieczeństwa Afganistanu. Była to pierwsza tego typu operacja powietrzno-lądowa jaką przeprowadziły Afgańskie Siły Bezpieczeństwa wspierane Siłami Koalicji w czasie trwania XI zmiany. W czasie jej prowadzenia polskie i amerykańskie śmigłowce przerzuciły w rejon działań ponad 300 żołnierzy i afgańskich funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa." - tłumaczy major Ryszard Burczy, zastępca szefa sztabu PSZ ds. operacyjnych. W dwóch etapach Tigera III zaangażowanych
było ponad 1300 żołnierzy i funkcjonariuszy afgańskich, polskich i amerykańskich.
"Głównym zadaniem Zgrupowania Bojowego "Bravo" było wsparcie Afgańczyków w utrzymaniu bezpieczeństwa w dystrykcie Khugyani. Jest to zadanie trudne ze względu na dużą aktywność rebeliantów w tym rejonie. Operacja TIGER III pozwoliła nam po raz kolejny przesunąć linię wpływów ANSF i tym samym linię bezpieczeństwa jeszcze dalej na zachód naszej strefy działań, aż po linię District Center, gdzie symbolicznie zawieszono na posterunku policji nową afgańską flagę." - tłumaczy podpułkownik Grzegorz Grodzki, dowódca Zgrupowania Bojowego "Bravo". Na żołnierzy z ZB "Bravo" założenia operacyjne nałożyły zapewnienie swobody manewru na głównych szlakach komunikacyjnych w dystrykcie oraz poszerzenie i utrzymanie strefy bezpieczeństwa dla działań Afgańczyków. Ponadto "() operacja wymagała zaangażowania sił praktycznie całego Zgrupowania, wsparcia udzieliły także pododdziały Zespołów Doradczych Policji (PAT) oraz elementy bojowe z ZB"Alfa" i Grupy Rozpoznawczej, a to wszystko przy wsparciu polskich i amerykańskich
śmigłowców. Dzięki zsynchronizowaniu działań elementów zarówno lądowych, jak i powietrznych oraz przy dużym wysiłku wszystkich żołnierzy udało się osiągnąć więcej niż zakładał zamierzony cel." - podkreśla podpułkownik Grodzki.
Podczas trwania działań operacyjnych, jak i w trakcie utrzymywania bezpieczeństwa przez polskich i afgańskich żołnierzy oraz policję w strefie wielokrotnie nawiązywano kontakt z przeciwnikiem. Natomiast stała obecność ANSF w rejonie działań w znaczny sposób wzmocniła relację tych elementów z ludnością lokalną. W czasie prowadzonych działań przeszukano 165 kalat, znaleziono 30 kg materiałów wybuchowych, wykryto 9 improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED), 6 niewybuchów (UXO), baterie, kable oraz znaczną ilość pojemników z komponentami do konstrukcji IED. Ponadto Afgańczycy zatrzymali 4 osoby podejrzane o działalność terrorystyczną a w bezpośrednim kontakcie śmierć poniósł 1 rebeliant.
W celu pozyskania informacji o potrzebach lokalnej ludności obydwa etapy zakończyły się spotkaniami ze starszyzną dystryktu. W ich czasie zwracano szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa i konieczność jego poprawy oraz poruszano zagadnienia związane z rozwojem infrastruktury dystryktu. Ponadto w szerokim kontekście promowano skuteczność prowadzonych przez Afgańskie Siły Bezpieczeństwa działań przeciwko rebeliantom, których aktywność w tej strefie jest dość znaczna.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ akuc/