Trwa ładowanie...
d4dcu6x

PKW Afganistan: terrorysta zatrzymany przez polskich żołnierzy (komunikat)

...

Share
d4dcu6x

06.01. Warszawa - PKW Afganistan informuje:

Afganistan. W nocy z 3 na 4 stycznia br., w prowincji Ghazni polscy i afgańscy żołnierze zatrzymali Mulla Abdula Kabira, najbardziej poszukiwanego Taliba we wschodnim Afganistanie.

Ten groźny terrorysta znajdował na pozycji 1 listy "TOP 10" RC EAST - najbardziej aktywnych talibów, operujących we wschodnich prowincjach Afganistanu. Operację specjalną przeprowadzili żołnierze z Zespołu Zadaniowego Wojsk Specjalnych wspólnie z "Afgańskimi Tygrysami"- z jednostki antyterrorystycznej PRC Ghazni.

Wcześniej Mulla Abdul Kabir był celem kilkunastu operacji przeprowadzonych przez afgańskie oraz sojusznicze siły specjalne. Jednak za każdym razem udawało mu się uniknąć zatrzymania. Tym razem, skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie operacji było możliwe dzięki informacjom i czynnym udziale Służb Wywiadu Wojskowego oraz żołnierzom Zgrupowania Bojowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy zabezpieczali rejon działania.

d4dcu6x

Aresztowany przestępca był poszukiwany afgańskim listem gończym za przestępstwa przeciwko ludności cywilnej i funkcjonariuszom publicznym. Oskarża się go o dokonywanie zbiorowych egzekucji na przypadkowych afgańskich cywilach, porwania i bestialskie zabójstwa przedstawicieli administracji cywilnej i funkcjonariuszy policji, porwania dla okupu, wymuszenia rozbójnicze, organizowanie ataków na konwoje cywilne i afgańskie siły specjalne oraz personel ISAF.

Zatrzymany terrorysta kierował siatką talibów atakujących także polskich żołnierzy. Jego grupa odpowiadała za podłożenie improwizowanego ładunku wybuchowego (IED), w wyniku którego w dniu 18 sierpnia 2011 roku zginął polski żołnierz. Była też powiązana z zamachem przeprowadzonym w dniu 21 grudnia 2011 roku, w którym śmierć poniosło pięciu naszych żołnierzy.

Od pięciu lat Mulla Abdul Kabir znajdował na liście JPEL (ang. Joint Prioritezed Effect List). W grudniu 2012 r. jego nazwisko umieszczono na pozycji 1 listy "TOP 10" RC EAST - najbardziej poszukiwanych i aktywnych talibów, operujących we wschodnich prowincjach Afganistanu.

Wspólna afgańsko - polsko operacja po raz kolejny potwierdziła wysoki poziom profesjonalizmu PRC (PRC - Provincial Response Company), co niewątpliwie przyśpieszy proces przekazywania całkowitego bezpieczeństwa w ręce administracji afgańskiej. Pododdział afgańskich komandosów, szkolony przez polskich żołnierzy jako jeden z pierwszych osiągnął zdolność do prowadzenia samodzielnych operacji specjalnych.

d4dcu6x

Zgodnie z trwającym procesem przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo wewnętrzne Afgańskim Siłom Bezpieczeństwa większość zadań związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym wykonuje afgańska policja i wojsko.

Obecnie główny wysiłek Polskiego Kontyngentu Wojskowego skupiony jest na dwóch obszarach działalności. Pierwszym z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa na głównych drogach w prowincji Ghazni. Zadanie to realizowane jest przy aktywnym udziale Afgańskich Sił Bezpieczeństwa Narodowego.

Kolejnym priorytetem są działania wspierające lokalną ludność. Ich zasadniczym celem jest podniesienie poziomu przychylności ludności lokalnej wobec Afgańskich Sił Bezpieczeństwa, a tym samym zniechęcenie do popierania działalności rebeliantów oraz zminimalizowanie ich wpływu na lokalnych przywódców.

W okresie trwającej zimy działania te połączone są z dostarczeniem pomocy humanitarnej dla najbardziej potrzebujących. Tylko w ostatnim dwóch tygodniach polscy żołnierze przekazali dla lokalnej ludności prawie dwa tysiące kocy, ubrań, dla dzieci i dorosłych, różnego rodzaju środków czystości i szeroki asortyment artykułów szkolnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kos/ bos/

d4dcu6x

Podziel się opinią

Share
d4dcu6x
d4dcu6x