Płacą 4,5 tys. złotych stypendium. Nabór wniosków w połowie grudnia
Kwota ta ma pomóc w skoncentrowaniu się na pracy naukowej tym młodym naukowcom, którzy
podejmują zagadnienia zaliczone do kluczowych obszarów technologicznych.
Ok. stu doktorantów z woj. śląskiego, prowadzących studia w obszarach uznanych za kluczowe dla rozwoju woj. śląskiego, będzie mogło ubiegać się o stypendia finansowane z unijnych środków. Kolejny nabór wniosków rozpocznie się w połowie grudnia.
Będzie to już trzeci nabór wniosków w ramach programu stypendialnego na rzecz innowacyjnego Śląska DoktoRIS. Radni sejmiku woj. śląskiego dokonali zmian w regulaminie programu. Najważniejsza wprowadziła kryterium przyznawania stypendium tylko tym osobom, które w minionych edycjach z niego nie korzystały (w określonych okolicznościach stypendium może być kontynuowane).
Intencją samorządu województwa jest, aby przyznawane na dwa semestry stypendium wynoszące 4,5 tys. zł miesięcznie, pomagało w skoncentrowaniu się na pracy naukowej tym młodym naukowcom, którzy podejmują zagadnienia zaliczone do kluczowych obszarów technologicznych, wskazanych w Programie Rozwoju Technologii Woj. Śląskiego
Chodzi o: technologie medyczne (ochrony zdrowia), technologie dla energetyki i górnictwa, technologie dla ochrony środowiska, technologie informacyjne i telekomunikacyjne, prace w dziedzinie produkcji i przetwarzania materiałów, transport i infrastrukturę transportową, przemysł maszynowy, samochodowy, lotniczy i górniczy oraz nanotechnologie i nanomateriały.
W ramach tych kategorii wyszczególniono dyscypliny naukowe, którymi powinni zajmować się stypendyści. Przed poprzednią, drugą edycją stypendiów, wykreślono z regulaminu część z nich (w dziedzinach społecznych i humanistycznych), koncentrując się na zagadnieniach technologicznych.
W pierwszym naborze przeprowadzonym w ramach programu wyłoniono 101 stypendystów spośród 282 złożonych wniosków. W drugim stypendia przyznano ok. 120 doktorantom (złożono wówczas 299 wniosków).
Wsparcie stypendialne przyznawane jest doktorantom, których wnioski uzyskują najwyższą liczbę punktów w ramach poszczególnych kluczowych obszarów technologicznych wskazanych w Programie Rozwoju Technologii. Wysoko punktowanym kryterium jest np. nawiązanie współpracy z przedsiębiorstwem i wdrażanie wyników badań w tym przedsiębiorstwie.
Program stypendialny jest wdrażany w ramach projektu systemowego "DoktoRIS" realizowanego przez samorząd woj. śląskiego w partnerstwie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.
(AS)