Trwa ładowanie...

Płacą 4,5 tys. złotych stypendium. Nabór wniosków w połowie grudnia

Kwota ta ma pomóc w skoncentrowaniu się na pracy naukowej tym młodym naukowcom, którzy
podejmują zagadnienia zaliczone do kluczowych obszarów technologicznych.

Płacą 4,5 tys. złotych stypendium. Nabór wniosków w połowie grudniaŹródło: © Igor Mojzes - Fotolia.com
d3cgyo9
d3cgyo9

Ok. stu doktorantów z woj. śląskiego, prowadzących studia w obszarach uznanych za kluczowe dla rozwoju woj. śląskiego, będzie mogło ubiegać się o stypendia finansowane z unijnych środków. Kolejny nabór wniosków rozpocznie się w połowie grudnia.

Będzie to już trzeci nabór wniosków w ramach programu stypendialnego na rzecz innowacyjnego Śląska DoktoRIS. Radni sejmiku woj. śląskiego dokonali zmian w regulaminie programu. Najważniejsza wprowadziła kryterium przyznawania stypendium tylko tym osobom, które w minionych edycjach z niego nie korzystały (w określonych okolicznościach stypendium może być kontynuowane).

Intencją samorządu województwa jest, aby przyznawane na dwa semestry stypendium wynoszące 4,5 tys. zł miesięcznie, pomagało w skoncentrowaniu się na pracy naukowej tym młodym naukowcom, którzy podejmują zagadnienia zaliczone do kluczowych obszarów technologicznych, wskazanych w Programie Rozwoju Technologii Woj. Śląskiego

Chodzi o: technologie medyczne (ochrony zdrowia), technologie dla energetyki i górnictwa, technologie dla ochrony środowiska, technologie informacyjne i telekomunikacyjne, prace w dziedzinie produkcji i przetwarzania materiałów, transport i infrastrukturę transportową, przemysł maszynowy, samochodowy, lotniczy i górniczy oraz nanotechnologie i nanomateriały.

W ramach tych kategorii wyszczególniono dyscypliny naukowe, którymi powinni zajmować się stypendyści. Przed poprzednią, drugą edycją stypendiów, wykreślono z regulaminu część z nich (w dziedzinach społecznych i humanistycznych), koncentrując się na zagadnieniach technologicznych.

d3cgyo9

W pierwszym naborze przeprowadzonym w ramach programu wyłoniono 101 stypendystów spośród 282 złożonych wniosków. W drugim stypendia przyznano ok. 120 doktorantom (złożono wówczas 299 wniosków).

Wsparcie stypendialne przyznawane jest doktorantom, których wnioski uzyskują najwyższą liczbę punktów w ramach poszczególnych kluczowych obszarów technologicznych wskazanych w Programie Rozwoju Technologii. Wysoko punktowanym kryterium jest np. nawiązanie współpracy z przedsiębiorstwem i wdrażanie wyników badań w tym przedsiębiorstwie.

Program stypendialny jest wdrażany w ramach projektu systemowego "DoktoRIS" realizowanego przez samorząd woj. śląskiego w partnerstwie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.

(AS)

d3cgyo9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cgyo9