Płatności kartą za granicą tańsze niż się spodziewasz

Zbliżają się wakacje. Być może postanowiłeś je spędzić w odległych zakątkach świata. Niezbędna będzie obca waluta do robienia zakupów, płatności hotelowych, wynajmu samochodu.

Płatności kartą za granicą tańsze niż się spodziewasz
Źródło zdjęć: © WP.PL

Warto zastanowić się jednak, czy przypadkiem nie łatwiej i taniej będzie posługiwać się swoją kartą płatniczą. Sprawdziliśmy dla Was na co trzeba zwracać uwagę przy korzystaniu z bezgotówkowej formy płatności za granicą.

Przepytani przez nas specjaliści zgodnie twierdzą, że płatności bezgotówkowe to idealne rozwiązanie dla osób udających się w podróż. Największym atutem takiego rozwiązania jest większe bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Nie musimy kupować obcej waluty w kantorze, a później zamiast korzystać z urlopu łapać się co chwilę za kieszeń, zadając jednocześnie pytanie, czy na pewno mam jeszcze swój plik gotówki. Trzeba jednak podkreślić, że posiadanie karty płatniczej nie zwalania nas z obowiązku jej pilnowania. Co najważniejsze, nawet w przypadku kradzieży, czy uszkodzenia, można ją szybką dezaktywować.

Kwestią jednak zasadniczą, która powinna interesować korzystających z kart jest koszt ich użytkowania. Jak wykazują nasi specjaliści, dzięki płatnościom bezgotówkowym można sporo zaoszczędzić. Wszystko zależy od banku, który wydał nam kartę oraz jej rodzaju. Po pierwsze bank często przelicza transakcje po korzystniejszych kursach niż kantor. W praktyce oznacza to, że zamiast przepłacać w kantorze, a dodatkowo zastanawiać się co zrobić z pozostałym bilonem, oszczędzamy czas i pieniądze.

Drugim ważnym czynnikiem decydującym o kosztach korzystania z kart jest jej rodzaj. Należy rozróżnić karty debetowe oraz kredytowe i to w jaki sposób zamierzamy z nich korzystać. Zarówno z jednej, jak i drugiej płatności w punktach usługowych dokonujemy w sposób identyczny. Różnica, do tego bardzo kosztowna, pojawia się wówczas, gdy chcemy wypłacić pieniądze z zagranicznego bankomatu. Jeśli wypłacimy je przy pomocy naszej zwykłej karty dołączanej do rachunku rozliczeniowego to nasze konto zostanie obciążone równowartością wypłaty po przeliczeniu na złotówki. Część naszych krajowych banków oferuje wypłaty w bankomatach na całym świecie bez prowizji. Gdyby jednak przyszło nam wypłacić pieniądze korzystając z karty kredytowej, to należy pamiętać, że taka transakcja jest formą kredytu oprocentowanego od chwili wypłaty. W tym przypadku nie ma zastosowania termin grace period, czyli zakupu na kredyt z kilkudziesięciodniowym terminem bezodsetkowym.

Ciekawym rozwiązaniem dla osób często podróżujących lub dzieci i młodzieży, którą wysyłamy w wakacyjną podróż, może być tzw. karta przedpłacona. Oznacza to, że do zakupionej karty otrzymujemy numer konta, na których w każdej chwili możemy przelać określoną kwotę. Pozwala to zapewnić bezpieczne korzystanie z pieniędzy przez nasze pociechy oraz kontrolę ich wydatków.

Należy także pamiętać, że warto przy wyjazdach zaopatrzyć się w kilka kart, najlepiej zróżnicowanych pod względem organizacji rozliczeniowych (MasterCard czy Visa), banków, czy ich rodzaju. Chodzi tutaj zwłaszcza o wypukłość lub jej brak na karcie. W niektórych regionach świata pracują jeszcze urządzenia rozliczeniowe działające na zasadzie off-line, do których trzeba użyć karty wypukłej. Transakcja jest potwierdzana na zasadzie odbicia informacji z karty na wydruku.

przygotował: Kamil Jakubczak, Wirtualna Polska

karta kredytowapłatnośćvisa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)