Płatności mobilne P2P. Apple idzie na wojnę z PayPalem, szykuje własną aplikację

Informacja na temat rozmów Apple z bankami na temat uruchomienia usług P2P spowodowała spadek kursu akcji PayPala o 2 proc.

Płatności mobilne P2P. Apple idzie na wojnę z PayPalem, szykuje własną aplikację
Iam Elago/Flickr (CC BY-ND 2.0)
Jacek Bereźnicki

Apple prowadzi rozmowy z bankami na temat uruchomienia własnej aplikacji służącej do obsługi płatności P2P, informuje agencja Bloomberg. Nowa usługa, która stałaby się częścią systemu płatności mobilnych Apple Pay, może wejść na rynek już w przyszłym roku. Przekazywanie niedużych sum pomiędzy indywidualnymi użytkownikami smartfonów, jest obecnie zdominowane przez firmę PayPal, która wypuściła na rynek aplikację Venmo. Tylko w 2014 r. została wykorzystana do wykonania płatności na sumę 2,4 mld dolarów.

Informacja o rozmowach Apple z bankami na temat uruchomienia usług P2P spowodowała spadek kursu akcji PayPala o 2 proc.

Jak wynika z doniesień anonimowego informatora Bloomberga, Apple chce nie tylko powalczyć o klientów, którzy używają Venmo i innych konkurencyjnych aplikacji tego typu, ale także przyciągnąć całkiem nowych klientów. Z globalną sprzedażą smartfonów na poziomie 230 mln sztuk w 2014 r., Apple ma spore szanse na popularyzację płatności P2P.

Wprowadzony na rynek w 2014 r., Apple Pay w obecnym kształcie to system, który służy do wykonywania płatności w tradycyjnych sklepach telefonami lub zegarkami Apple za pośrednictwem terminali zbliżeniowych. W bieżącym roku firma z Cupertino wprowadziła dodatkowo usługę cyfrowego portfela - Wallet, ale rynek płatności P2P wciąż oddaje konkurencji.

System płatności mobilnych za pośrednictwem smartfonów nie zdobył jak dotąd spodziewanej popularności. Jak oceniają eksperci, powodem tego jest fakt, że użytkownicy mają spore opory, by dane swoich kart płatniczych wprowadzć do aplikacji w urządzeniach. Ocenia się jednak, że popularyzacja usług P2P może spowodować, że użytkownicy smartfonów staną się bardziej skłonni używać płatności mobilnych w sklepach, a to znacznie bardziej lukratywny rynek - komentuje Bloomberg.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)