Plotki szkodzą wizerunkowi Ślązaków. Sprawdziliśmy, ile w nich prawdy
Śląsk huczy od plotek. - Znajoma była u fryzjera, tam usłyszała, że komuś odwołali urlop. Tylko dlatego, że jest ze Śląska - opowiadają nam czytelnicy. Ile w tym prawdy? Sprawdziliśmy ponad 50 hoteli i pensjonatów. Tylko jeden z nich woli nie przyjmować mieszkańców zmagającego się z epidemią Śląska.
Czy Ślązacy mają problem z rezerwacją noclegów nad polskim morzem? - Dowiedziałem się o takiej sytuacji od właścicielki sklepu. Ona natomiast od klientki, której bratowa próbowała rezerwować - usłyszeliśmy od czytelnika. Sprawę opisują też media, na przykład "Super Express".
Dziennik pisał o "skandalicznych praktykach niektórych właścicieli kwater, którzy odmawiają możliwości pobytu mieszkańcom województwa śląskiego ze strachu przed koronawirusem". To właśnie na Śląsku sytuacja z koronawirusem w ostatnim czasie była najpoważniejsza w Polsce. Dotychczas zanotowano tam niemal 9 tys. zakażeń i 230 zgonów.
Czy jednak rzeczywiście hotelarze i właściciele nadmorskich kwater w obawie przed Ślązakami odmawiają im rezerwacji lub je anulują? Na zlecenie WP Finanse Grupa UCE Research prześwietliła ponad 50 nadmorskich obiektów - hoteli, pensjonatów czy kwater. Brano pod uwagę takie kurorty, jak Międzyzdroje, Świnoujście, Dziwnów, Ustka, Rewal, Mielno czy Władysławowo.
Wakacje 2020. Obozy i kolonie się odbędą. Organizatorzy szykują się do sezonu. Obejrzyj wideo:
Specjaliści z firmy badawczej wykorzystali technikę "tajemniczego klienta". Podawali się za pracowników z jednej ze śląskich kopalni - i pytali, czy będą problemy z rezerwacją. Tylko jeden obiekt wolał nie przyjmować Ślązaków. Przedstawiciele kwatery prywatnej z Kołobrzegu tłumaczyli, że to "z obawy o zdrowie gości i samych pracowników". Goście ze Śląska, którzy mieli tam rezerwacje, mieli sami je odwołać.
W jednym pensjonacie z Mrzeżyna z kolei od mieszkańców Śląska wymaga się oświadczenia o stanie zdrowia, w którym goście zapewnią, że nie skarżą się na przewlekły kaszel czy wysoką temperaturę.
W pozostałych 48 hotelach czy pensjonatach Ślązacy są mile widziani. - Absolutnie nie ma żadnych obostrzeń, nikogo nie dyskryminujemy - usłyszeli autorzy badania w jednym z największych hoteli z Międzyzdrojów. - Ufamy w deklaracje klienta, który mówi, że nie jest chory - mówili z kolei właściciele pensjonatu ze Świnoujścia.
Nawet jeśli pojedyncze kwatery mają opory przed przyjmowaniem mieszkańców Śląska, to skala zjawiska jest niewielka. Jednak nieliczne przypadki mogą wywoływać wielkie plotki. - Nie sądzę, żeby wywoływanie i powtarzanie plotek na ten temat czemukolwiek służyło - mówi WP Finanse Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Śląsk walczy o wizerunek
Problem Śląska jest większy, jeśli spojrzymy na turystykę międzynarodową. Każdy, kto wylatuje do Grecji z lotniska w Katowicach, musi przejść obowiązkowe testy i tygodniową kwarantannę. Obostrzenia nie dotyczą jednak osób wylatujących ze wszystkich innych polskich lotnisk. Grecki rząd powoływał się tu na listę "zagrożonych lotnisk" Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego.
Ze stanowiskiem Greków nie zgadzają się jednak władze katowickiego lotniska. - Europejska agencja wyraźnie podkreśla, że lista nie może być podstawą do obowiązku kwarantanny dla podróżnych, którzy z nich przybywają - brzmi komunikat portu Katowice Airport. Zarząd lotniska domaga się w tej sprawie interwencji od Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Również zarząd województwa śląskiego chce zawalczyć o wizerunek regionu. Chociażby przez promowanie spędzania wolnego czasu na Śląsku. - Chcemy pokazywać piękno Śląska - mówi nam Sławomir Gruszka.
Kampania reklamowa będzie częścią większego programu "Pakiet dla turystyki" województwa śląskiego, którego wartość to ok. 3,5 mln zł. Jak czytamy w oficjalnych opisach, reklamy mają przedstawić m.in. "bogactwo przyrodnicze śląskiej ziemi". W ramach kampanii do odwiedzenia śląskich atrakcji mają zachęcać m.in. Adam Małysz oraz bracia Golec.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.