Po co drobne, wystarczy karta

Co trzeci Polak przyznaje, że rezygnuje z kupna jakiegoś drobiazgu, ponieważ nie ma przy sobie gotówki lub nie chce rozmieniać banknotów. To olbrzymia strata dla handlu!

Od zeszłego piątku sprzedawcy mogą na takich klientach sporo zarobić. Na razie - tylko w Warszawie i Poznaniu, ale wkrótce w całym kraju. Jest jeden warunek: że handel czy gastronomia zamontuje specjalne czytniki, które przyjmą transakcję pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych w Europie kartą bezstykową. Wystarczy zbliżyć taki kartonik do czytnika na odległość 5 cm, by zapłacić za zakupy warte nie więcej niż 50 złotych. Cała transakcja trwa pół sekundy!

MasterCard, Bank Zachodni WBK oraz eService wprowadziły 4 stycznia na polski rynek technologię płatności bezstykowych. Polska jest pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym wdrożono technologię MasterCard PayPass.

Nie tylko MasterCard wprowadza ją na świecie. Programy płatności bezstykowych prowadzą też Visa i American Express. Guido Mangiagalli, szef pionu rozwoju nowych form płatności Visa Europe wyjaśnia, że np. w Wielkiej Brytanii, gdzie wprowadzono taką płatność, jest kilka kategorii zakupów wymarzonych dla karty bezstykowej: codzienne zakupy żywności i papierosów, płatności w pubach, barach i fast foodach, za taksówkę, za doładowanie telefonu komórkowego, za bilety w komunikacji publicznej. Jest jeden problem: zainteresowane nimi banki muszą wydawać karty z chipem. Na razie w Polsce jest ich tylko dziesięć.

Na świecie karty wyposażone w technologię bezstykową są coraz powszechniejsze: akceptowane są przez automaty z napojami, nowojorskie metro i taksówki oraz stadiony sportowe. Według danych firmy MasterCard, posiadacze kart płatniczych używają ich średnio nawet o 24 proc. częściej po uruchomieniu technologii bezstykowej. Teraz także Polacy mają szansę na... większe wydatki.

_ Klienci naszego banku, pierwsi posiadacze kart bezstykowych w Europie Środkowo-Wschodniej, mogą dokonywać drobnych, codziennych zakupów szybciej, niż gdyby posługiwali się gotówką _ - mówi Tadeusz Kościński, dyrektor Obszaru Direct Banking Banku Zachodniego WBK.

Z badań zleconych przez MasterCard, przeprowadzonych przez Pentor, wynika bowiem, że 30 proc. klientów chętniej sięgnęłoby do kieszeni, gdyby miało drobne. Dzięki karcie bezstykowej można już płacić za drobne zakupy do 50 zł - bez konieczności szukania drobniaków, rozmieniania banknotów, wpisywania kodu PIN.

Pierwszymi sieciami handlowymi akceptującymi tę technologię są McDonald's, EuroApteka oraz Mercer's Coffee, a niebawem dołączą do nich Ruch, Kolporter i Empik. Do końca roku zainstalowanych zostanie około 500 czytników PayPass. Na początku - w Warszawie i Poznaniu, potem w innych miastach.

Na początek BZ WBK wprowadził do sprzedaży jeden rodzaj karty PayPass - kartę przedpłaconą o nazwie karta pre-paid Maestro PayPass. Można ją otrzymać bez otwierania konta, jest ona rodzajem elektronicznej portmonetki, którą można zasilać gotówką dokonując przelewów na bankowy numer dołączony do karty.

Karty przystosowane do technologii PayPass mają jednocześnie pasek magnetyczny i chip, mogą być zatem używane również w tradycyjny sposób we wszystkich punktach akceptujących karty sys-temu MasterCard lub Maestro na całym świecie.

Beata Sypuła
POLSKA Dziennik Zachodni

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)