Trwa ładowanie...
fundusze ue
01-05-2013 08:20

Po rozbudowie BioNanoPark wśród najważniejszych w Europie

100 mln złotych brutto kosztować ma rozbudowa BioNanoParku w łódzkim Technoparku. Powstać mają kolejne nowoczesne laboratoria, w których prowadzone będą prace badawczo-wdrożeniowe. Prace budowlane mogą ruszyć w tym roku, a zakończenie nowej inwestycji możliwe będzie w połowie 2015 r.

Po rozbudowie BioNanoPark wśród najważniejszych w EuropieŹródło: Jupiterimages
d2s9r61
d2s9r61

Nowe centrum badawczo-wdrożeniowe - BioNanoPark+ - ma być rozszerzeniem otwartego w październiku 2012 roku w Łódzkim Regionalnym Parku Naukowo-Technologicznym - BioNanoParku. Jego budowa będzie możliwa dzięki środkom z UE. BioNanoPark+ bazuje na projekcie Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii przygotowanym przez Politechnikę Łódzką, który zostanie przekazany spółce. Do realizacji włączyły się także Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Na wkład własny do projektu złożyli się udziałowcy Technoparku - sejmik woj. łódzkiego zabezpieczył na ten cel - w Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2014-15 - 10 mln zł. Kolejne 6 mln zł znalazło się w tegorocznym budżecie Łodzi - po zmianach wprowadzonych przez Radę Miejską. Teraz Technopark może starać się o fundusze unijne z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która wcześniej także dofinansowała budowę pierwszej części BioNanoParku.

- W tej chwili jesteśmy na etapie uruchamiania procedury pozyskania środków unijnych. Jeśli wszystko przebiegnie bez zakłóceń, to na przełomie lipca i sierpnia będziemy mogli podpisać aneks, który będzie gwarantował dla nas środki unijne - powiedział PAP prezes Technoparku Łódź, Andrzej Styczeń.

Do spółki - na zgromadzeniu wspólników - aportem został wniesiony cały projekt Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii PŁ. Projekt zawiera zarówno koncepcję architektoniczną, program funkcjonalno-użytkowy, jak i studium wykonalności. - Mając ten projekt możemy korzystać z niego i modyfikować go dla naszych potrzeb. Po modyfikacjach zostanie on załączony do wniosku składanego w PARP - tłumaczył prezes Technoparku.

d2s9r61

Nowa inwestycja będzie rozszerzeniem istniejącego już BioNanoParku. Powstanie nowy, specjalistyczny budynek o powierzchni ok. 4 tys. m kw. Znajdą się w nim laboratoria m.in. biosensorów, autentykacji żywności, biotechnologiczne, fizyko-chemicznej charakterystyki nanomateriałów, medycyny spersonalizowanej oraz automat DLL, czyli tzw. superkomputer.

- Superkomputer umożliwi każdej branży przemysłu symulację złożonych zjawisk fizyko-chemicznych, termicznych, klimatycznych. Dzięki temu będziemy mogli wirtualnie badać skomplikowane układy molekularne i biologiczne, a następnie przenieść wirtualne opracowania do tradycyjnych laboratoriów już istniejących lub tych, które powstaną - zaznaczył Styczeń.

Obecnie działający już BioNanoPark to jeden z najnowocześniejszych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej. Jego budowa kosztowała 76 mln zł, z czego 53 mln zł pochodziło z UE. Znajdują się w nim m.in. dwa duże laboratoria biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej. W budynku jest także 50 nowych biur dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, w którym lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach tj. informatyka, produkcja aparatury leczniczej oraz materiałów i technologii dla potrzeb medycyny i włókiennictwa.

- Już w tej chwili BioNanoPark, który w założeniu tworzony był jako centrum wdrożeniowe dla biznesu, a nie tylko ośrodek naukowy, może wykonywać kompleksowe badania produktów wprowadzanych na rynek, na każdym etapie ich powstawania. Przy uzupełnieniu o dodatkowe laboratoria, staniemy się właściwie jednym z ważniejszych ośrodków wdrożeniowych w Europie w zakresie bio- i nanotechnologii - podkreślił prezes Technoparku Łódź.

d2s9r61

Z usług ośrodka mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy, których nie stać na tak nowoczesny sprzęt, jak i uczelnie wyższe. Firmy czy uczelnie już teraz starając się o dofinansowanie swoich projektów przez Narodowe Centrum Nauki lub Narodowe Centrum Badań, wskazują łódzkie laboratoria jako miejsce wykonywania badań.

- Co za tym idzie, zaczyna się utrwalać świadomość, że Łódź staje się bardzo silnym ośrodkiem nie tylko naukowym w zakresie biotechnologii, ale także ośrodkiem wdrożeniowym - dodał Styczeń.

W istniejącym BioNanoParku wykonywane są już pierwsze zlecone przez przedsiębiorców badania. Prawdopodobnie w maju Technopark podpisze dwuletnią umowę z jedną z firm na wykonanie badań o wartości kilku milionów złotych. Styczeń nie ujawnił nazwy firmy i zakresu badań, zasłaniając się tajemnicą handlową.

d2s9r61

- To będzie już pierwsze konkretne zamówienie, które przyniesie przychód dla Technoparku i pomoże zbilansować koszty funkcjonowania laboratoriów, żebyśmy do nich nie dopłacali - zaznaczył. Przyznał, że jest duża szansa na sfinalizowanie kolejnych kilku takich dużych zleceń.

Budowa BioNanoParku+ ma zacząć się jeszcze w tym roku. Styczeń przyznaje, że termin realizacji inwestycji jest napięty i krótki, bo projekt musi być zakończony i rozliczony do czerwca 2015 roku. Choć harmonogram prac przygotuje wybrany w przetargu wykonawca, to szef Technoparku zakłada, że prace budowlane zakończą się w marcu 2015 roku, aby został jeszcze czas na instalację wyposażenia laboratoriów.

W jego ocenie, jest to jedna z ostatnich możliwości skorzystania ze środków unijnych na taką infrastrukturę. - Komisja Europejska na następny okres programowania (lata 2014-20) przewiduje kierowanie środków na badania i rozwój, czyli wykorzystanie tej infrastruktury, która już powstała - zaznaczył.

d2s9r61

Inwestycja ma kosztować prawie 100 mln zł brutto. Ze środków unijnych ma zostać pokryte 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Spółka Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny - Technopark istnieje od 2003 r. Największymi udziałowcami są: Gmina Łódź (77,12 proc.) oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi (21,42 proc.), a współudziałowcami: Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, Łódzki Rynek Hurtowy "Zjazdowa" oraz Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa.

Kamil Szubański

d2s9r61
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s9r61