Podażowa mieszanka - komentarz posesyjny

Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych odbywały się w kontekście słabości rynków bazowych i mocnego spadku cen miedzi. W efekcie, już o poranku nie było pytania, czy najważniejsze indeksy dziś spadną, ale jak mocne będą straty.

Podażowa mieszanka - komentarz posesyjny
Źródło zdjęć: © fotolia | Alexandr Mitiuc

14.01.2015 | aktual.: 14.01.2015 18:12

W pierwszych minutach rolę lidera obozu podażowego przyjęła na siebie spółka href="http://finanse.wp.pl/isin,PLKGHM000017,notowania-podsumowanie.html">KGHMKGHM (Zobacz notowania spółki »), która odpowiedziała mocnym spadkiem na blisko pięcioprocentowe cofnięcie na rynku miedzi. Przecena KGHM w pobliże psychologicznej bariery 100 zł. za akcję musiała prowokować popyt, ale przed rynkiem były jeszcze spotkania z wynikami amerykański banków i danymi o dynamice sprzedaży detalicznej w USA. Dwie zmienne sprowadziły się do wspólnego, propodażowego czynnika i w kluczowej fazie sesji href="http://finanse.wp.pl/isin,PL9999999987,notowania-podsumowanie.html">WIG20WIG20 (Zobacz notowania indeksu ») zameldował się pod ważnym poziomem 2333 pkt., którego wcześniejsze pokonanie pozwalało spekulować z założeniem, iż indeks wymaszeruje w rejon 2400 pkt. Szczęśliwie, w
finale dnia z pomocą warszawskim bykom przyszła Wall Street, gdzie w pierwszych minutach handlu indeks href="http://finanse.wp.pl/isin,S_P500,notowania-podsumowanie.html">S&P500S&P500 (Zobacz notowania indeksu ») pozytywnie odpowiedział na spotkanie z psychologiczną i techniczną barierą 2000 pkt. Zaowocowało to obroną ważnego poziomu i na końcowym fixingu wartość WIG20 wyniosła ponad 2336 pkt.

Sesja pokazuje jednak, iż GPW znalazła się w trudnym położeniu. Spadki cen surowców na światowych rynkach mieszają się z niechęcią inwestorów do rynków wschodzących.

Z lokalnych czynników, które nie pomagają GPW, należy wymienić zamieszanie wokół programu naprawczego dla sektora wydobywczego w Polsce. Inwestorzy mają prawo obawiać się, iż program restrukturyzacyjny odbije się czkawką spółkom energetycznym, a nawet przyczyni się do zmniejszenie stabilności na scenie politycznej. Swoje znaczenie ma również wzrost zmienności na globalnych rynkach, który obniża apetyty na ryzyko i nie pozwala wyizolować GPW z szerszego kontekstu. Zasadnym wydaje się zatem założenie, iż w trakcie kolejnych sesji GPW pozostanie zawieszona pomiędzy zachowaniem rynków bazowych, a wyobrażeniami, do czego mogą doprowadzić napięcia wokół programu naprawczego dla górnictwa.

Adam Stańczak
DM BOŚ

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
adam stańczakkomentarz giełdowygiełda
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także