Trwa ładowanie...
d25unan
19-05-2015 17:20

Podkarpackie/ Wojsko zamierza kupić moździerze Rak z Huty Stalowa Wola

Osiem dywizjonowych modułów Rak, w sumie 100 pojazdów, zamierza kupić polskie wojsko z Huty Stalowa Wola do 2018 r. To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla nas, ale również dla naszych kooperantów - mówił we wtorek w Stalowej Woli prezes HSW Antoni Rusinek.

d25unan
d25unan

Rak to samobieżny moździerz kalibru 120 mm - zaprojektowany i wyprodukowany przez stalowowolski zakład. Jak dodał Rusinek, dotychczasowe testy przeprowadzone przez wojsko wypadły znakomicie.

Potwierdził to obecny na konferencji szef Inspektoratu Uzbrojenia (IU) gen. Sławomir Szczepaniak.

"Jeśli chodzi o dywizjonowy moduł Rak zakończyliśmy badania w zakresie moździerza, wozu dowodzenia oraz artyleryjskiego wozu remontu uzbrojenia. Zostały co najmniej dwa elementy do badań kwalifikacyjnych. Po tym etapie przejdziemy do badań kwalifikacyjnych całego modułu i dopiero po tym cyklu badań odpowiemy jednoznacznie, czy na pewno wszystkie elementy zdały testy i czy ja, jako szef uzbrojenia, będę mógł napisać orzeczenie o pozytywnych wynikach badań. Mam nadzieję, że takie orzeczenie podpiszę już niebawem" - powiedział szef IU.

Szczepaniak zaznaczył, że badania zakończyć się mają w czerwcu br. Wojsko zamierza kupić łącznie osiem dywizjonowych modułów Rak do 2018 r. W sumie jest to 100 wozów. Umowa na kupno Raków ma być podpisana pod koniec tego roku.

d25unan

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), w skład której wchodzi HSW, Wojciech Dąbrowski powiedział, że realizacja programu Rak przyczyni się nie tylko do rozwoju HSW, ale także m.in. Dezametu z Nowej Dęby.

"Przed tym zakładem ogromne wyzwanie, musi bowiem przygotować się do produkcji amunicji 120 mm. Takie przykłady współpracy w grupie musimy popierać i propagować, bo dają szansę na rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego" - mówił prezes PGZ.

Rusinek dodał, że przy produkcji Raków HSW współpracuje w wieloma innymi zakładami z grupy. Podkreślił, że po podpisaniu umowy, ze względu na krótki czas realizacji kontraktu, konieczne będzie zwiększenie zatrudnienia.

Prezes HSW o samym wyrobie mówi, że Rak to - w jego ocenie - obecnie najlepszy moździerz na świecie. "Wśród jego zalet jest to, że ładuje pocisk z każdej pozycji, w jakiej się znajduje, nie potrzeba krygować położenia wieży" - zaznaczył.

d25unan

O zaletach stalowowolskiego moździerza mówił również dyrektor ds. handlu i marketingu w PGZ Krzysztof Trofiniak.

Zaznaczył, że Rak to pierwszy moździerz, który znajduje się w zamkniętej wieży, dzięki temu w pełni chroni załogę.

"Jest w pełni automatyczny, nie wymaga ingerencji człowieka. Poza tym moździerz ten może prowadzić ogień od minus 3 stopni położenia lufy aż do plus 80 stopni. To oznacza, że jest to jedyny moździerz, który może prowadzić ogień do celów, które są widoczne na wprost. Uzyskuje kąty, które dla dotychczasowych moździerzy były nieosiągalne. Do tej pory moździerze strzelały powyżej 45 stopni położenia lufy" - mówił Trofiniak.

HSW SA jest jednym z największych w kraju producentów sprzętu wojskowego. Produkuje m.in. samobieżne haubice, transportery opancerzone i wyrzutnie rakiet. Należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

d25unan
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25unan