Podpisanie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym to "dobry znak" - premier
24.11.Londyn (PAP) - Za "dobry znak" premier Donald Tusk uznał podpisanie w poniedziałek przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu...
24.11.Londyn (PAP) - Za "dobry znak" premier Donald Tusk uznał podpisanie w poniedziałek przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG), przewidującej podwyższenie do 50 tys. euro stuprocentowych gwarancji dla depozytów bankowych.
"Cieszę się, że prezydent podpisał ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, to dobry znak" - powiedział premier w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Londynie.
Zaznaczył, że wielu milionom Polaków, którzy mają oszczędności w bankach zależało, aby gwarancje znajdujące się w ustawie stały się jak najszybciej faktem.
"Kamień z serca mi spadł, Bogu dzięki, że nic się do tego dnia nie stało, (...) cieszę się, że prezydent to podpisał" - powiedział Tusk.
Odnosząc się do zapowiedzi prezydenta o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego niektórych przepisów nowelizacji ograniczających pozycję NBP w radzie BFG powiedział, że prezydent "ma do tego pełne prawo".
Podkreślił jednak, że wolałby, aby w sprawach dotyczących ewentualnych skutków kryzysu, współpraca między rządem a prezydentem była jeszcze bardziej harmonijna, i aby przy innych tego typu projektach nie zwlekać tak długo.
Według nowelizacji, 50 tys. euro gwarancji ma dotyczyć jednej osoby i ma być przypisane do wszystkich depozytów w jednym banku.
Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, kwota depozytu nieprzekraczająca 1 tys. euro jest gwarantowana w całości. Natomiast w przypadku depozytów wyższych niż tysiąc euro kwota w przedziale od 1 tys. euro do 22,5 tys. euro gwarantowana jest w 90-proc.
Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, zaś przepisy dotyczące gwarancji - w dniu ogłoszenia. (PAP)
agy/ mok/ jbr/ asa/