Trwa ładowanie...
d140bn6

Podwyżka stóp proc. nieuzasadniona; w najbliższych m-cach należy rozważyć obniżkę o 25 pb -

18.07. Warszawa (PAP) - W obecnych warunkach podwyżjka stóp procentowych byłaby nieuzasadniona, należy natomiast w ciągu najbliższych miesięcy zastanowić się nad obniżką o 25 pb -...

Share
d140bn6

18.07. Warszawa (PAP) - W obecnych warunkach podwyżjka stóp procentowych byłaby nieuzasadniona, należy natomiast w ciągu najbliższych miesięcy zastanowić się nad obniżką o 25 pb - uważa Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pienieżnej.

"Poziom inflacji jest ciągle podwyższony, ale pozostaje pod wpływem czynników podażowych, będących poza zasięgiem oddziaływania polityki pieniężnej. Z powodu tej sytuacji, czyli rzutowania na ten podwyższony poziom od kilku kwartałów, nie poparłam wniosku o podwyżkę stóp procentowych, który był zgłaszany w poprzednich miesiącach. Czynniki podażowe w dalszym ciągu mają dominujące znaczenie. Pojawiają się wypowiedzi poszczególnych członków RPP o podwyżkach stóp procentowych, ale oczywiście byłaby ona niezrozumiała i nieuzasadniona" - powiedziała Chojna-Duch w rozmowie z TVN CNBC.

"Oczywiście nie możemy nie zauważać, że w otoczeniu zewnętrznym jest recesja (...) Już drugi rok z rzędu mamy do czynienia z zaostrzaniem polityki fiskalnej. W takich warunkach jest oczywiste, że polityka pieniężna powinna być łagodniejsza. To oznacza w horyzoncie najbliższych miesięcy, może niekoniecznie września, że należy z pewnością rozważyć obniżenie stóp procentowych, np. o 25 pb" - dodała. (PAP)

bg/ jtt/

d140bn6

Podziel się opinią

Share
d140bn6
d140bn6