Trwa ładowanie...

Podwyżki na Poczcie Polskiej. Wysłanie listu będzie droższe

Od dzisiaj Poczta Polska podnosi ceny listów krajowych.Usługi zdrożeją średnio o 20 proc., co dla przeciętnego Polaka oznacza, że na znaczki wyda rocznie kilka złotych więcej. Zmiany w cenniku nie obejmą natomiast przesyłek paczkowych i listów wysyłanych za granicę.

Podwyżki na Poczcie Polskiej. Wysłanie listu będzie droższeFot: Jacek Bereźnicki
d4jo3c9
d4jo3c9

Od 1 lutego Poczta Polska podnosi ceny listów krajowych. Usługi pójdą w górę średnio o 20 proc., co dla przeciętnego Polaka oznacza, że na znaczki wyda rocznie kilka złotych więcej. Zmiany w cenniku nie obejmą paczek i listów zagranicznych.

Kierownictwo poczty przekonuje, że podwyżka niezbędna ze względu na konieczność zapewnienia rentowności usług listowych. Innymi słowy, zmiana cennika ma ograniczyć straty związane z malejącą liczbą wysyłanych listów oraz poprawić rentowność usługi powszechnej. Usługa powszechna to obowiązek dostarczania na terenie całego kraju listów i paczek do 10 kg.

Ciąży on na tzw. operatorze wyznaczonym przez państwo, którym obecnie jest Poczta Polska. "Rachunek ekonomiczny wykazuje, że przy obecnych cenach usług pocztowych nie jest możliwe pokrycie ich kosztów" - przekonuje PP.

d4jo3c9

Podwyżka zamiast zwolnień

Aby poprawić rentowność, poczta w ostatnich latach zwalniała pracowników. Pracę straciło ponad 10 tys. osób. - Naszą misją jest to, aby każdy Polak, niezależnie od miejsca zamieszkania, miał swobodny dostęp do usług pocztowych. Dlatego nasza sieć placówek i skrzynek nadawczych, obsługiwana przez kilkadziesiąt tysięcy pracowników, jest obecna w każdym zakątku kraju. Zmiana cen listów zapewni nam środki na niezbędne inwestycje i dalszą poprawę jakości - mówi Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Poczta argumentuje też, że koszt wysyłki listu jest nieproporcjonalnie niski w stosunku do ceny innych usług publicznych. Jako przykład podaje cenę najtańszego 20-minutowego biletu komunikacji miejskiej w Warszawie, który kosztuje 3,40 zł. Dla porównania - za list do dowolnego miejsca w Polsce płacimy teraz 2 zł.

Ceny listów w Polsce nadal niskie

Według raportu Deutsche Post z 2015 r. dotyczącego cen oferowanych przez 30 europejskich pocztowych operatorów narodowych za listy, stawki usług Poczty Polskiej są poniżej średniej w Europie (w ostatniej dziesiątce tego zestawienia). Po wprowadzeniu podwyżki, ceny usług pocztowych w Polsce nadal będą jednymi z najniższych w Unii Europejskiej.

Jak podaje poczta, ceny za usługi powszechne sięgają w Europie nawet 2,8 euro za list zwykły. Średnia cena w Europie za list priorytetowy krajowy to 0,8 euro, w Polsce to obecnie 0,45 euro. W 2016 r. zmiany cennika wprowadziło sześć największych operatorów w Europie: Correos z Hiszpanii, BPost z Belgii, Post Danmark z Danii, PostNL z Holandii, Deutche Post z Niemiec i Royal Mail z Wielkiej Brytanii.

Poczty z krajów zachodnich są silnie dotowane przez państwo. Znaczący zastrzyk finansowy otrzymali w ostatnich latach operatorzy w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i we Włoszech. Mimo to, w związku z dużym spadkiem liczby wysyłanych listów, większość europejskich operatorów pocztowych regularnie podnosi ceny, zamyka placówki pocztowe lub zmniejsza częstotliwość dostarczania korespondencji.

d4jo3c9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jo3c9