Trwa ładowanie...

Polacy jedzą coraz mniej

Przez ostatnich 12 lat, co roku zostawaliśmy w sklepach spożywczych coraz większe kwoty. 2013 rok był pierwszym, w którym odnotowano spadek wydatków na jedzenie, a jednocześnie wzrost sum, które przeznaczamy na jedzenie poza domem - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Polacy jedzą coraz mniejŹródło: Fotolia, fot: Eisenhans
d3hq66p
d3hq66p

W 2013 roku nasze wydatki na jedzenie nagle zmalały o 300 mln zł wobec poprzedniego roku. Z danych GUS wynika, że na żywność we wszelkiego rodzaju sklepach wydaliśmy łącznie 165,8 mld zł. Zdaniem ekspertów to wynik tego, że przynajmniej statystycznie, jemy coraz mniej. Ale równie istotny wpływ na tę część naszego budżetu domowego ma fakt, że prawdopodobnie mniej jedzenia marnotrawimy. Do tego z pewnością częściej jadamy posiłki na mieście, czy kupujemy gotowe kanapki i dania w pracy.

(fot. gus)
Źródło: (fot. gus)

Zmiana naszych przyzwyczajeń i zachowań konsumpcyjnych może po części wynikać z tego, że przy niewielkich podwyżkach wynagrodzeń rosły równocześnie wydatki na inne produkty i usługi, m.in. takie jak usługi kanalizacyjne - 6 proc., stomatologiczne - 3,3 proc., porady lekarskie - 3,1 proc.

Tezę, że także częściej jadamy na mieście wzmacniają także dane GUS. Wynika z nich, że w ubiegłym roku sprzedaż detaliczna w placówkach gastronomicznych osiągnęła wartość 25,1 mld zł, o 0,8 mld zł więcej niż przed rokiem. Z resztą od 2005 roku zwiększyła się też liczba restauracji aż o 74 proc. Dziś w Polsce jest ich prawie 17 tys. Doszło także do wyraźnego spadku punktów gastronomicznych, chociaż te wciąż są widoczne w centrach miast.

d3hq66p

Chociaż na gastronomię wydajemy powoli coraz więcej, to i tak jest to znacznie mniej niż na zachodzie. Przeciętnie 2,9 proc. domowego budżetu. Tymczasem średnia krajów UE jest 3 razy wyższa. Powody są proste. Po pierwsze w Polsce często wciąż częściej spotykamy się ze znajomymi w domach, a po drugie wciąż zarabiamy znacznie mniej niż mieszkańcy zachodniej Europy. Wciąż na uzupełnienie lodówki przeznaczamy ćwierć naszego budżetu, podczas gdy przeciętny obywatel bogatych krajów UE wydaje na ten cel tylko kilkanaście procent.

d3hq66p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hq66p