Trwa ładowanie...
d3qw380
szwajcaria
05-04-2005 05:05

Polacy mają szansę na pracę w Szwajcarii

Szwajcaria, jeden z najbogatszych krajów
świata, otwiera rynek pracy dla Polaków. Być może pierwsi z nas
skorzystają z tej możliwości już jesienią - pisze "Rzeczpospolita".

d3qw380
d3qw380

Otwarcie rynku pracy w Szwajcarii to dla nowych krajów Unii Europejskiej rewolucja. Dotąd Szwajcaria była dla nas niemal szczelnie zamknięta: zaledwie 200 Polaków, zwykle menedżerów w wielkich koncernach, pracuje tu legalnie. Nawet obywatele "starych" krajów Unii dostają pozwolenie na pracę - podaje gazeta.

Decyzją szwajcarskiego rządu w tym roku 15 tys. osób z krajów dawnej "15" będzie mogło osiedlić się na stałe w Szwajcarii. Co roku limit będzie podwyższany, a w 2011 r. ograniczenia znikną. W tym samym roku zniesione zostaną ograniczenia dla nowych państw Wspólnoty, w tym Polski - informuje "Rzeczpospolita".

Do tego czasu dla krajów naszego regionu Szwajcaria wprowadzi kontyngenty. W tym roku 900 osób z nowych państw członkowskich będzie mogło podjąć legalnie pracę w Szwajcarii na czas nieokreślony. Dodatkowo 9 tys. może być zatrudnionych na rok. Docelowo w 2011 r. w Szwajcarii będzie zatrudnionych na stałe 3 tys. osób oraz 29 tys. pracowników sezonowych - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Tak będzie, pod warunkiem, że decyzję rządu i parlamentu Szwajcarii potwierdzą sami Szwajcarzy w referendum 25 września. Głosowanie wymusiły dwie skrajne partie populistyczne - pisze "Rzeczpospolita".

d3qw380
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qw380