Trwa ładowanie...

Polacy na świątecznych zakupach

W tym roku wydamy na święta więcej niż Niemcy. Na same prezenty pójdzie 250 zł. A to dopiero początek wydatków.
Share
Polacy na świątecznych zakupach
Fot: MICHAEL NAGLE /AFP
d3h6mvh

Z roku na rok Polacy robią świąteczne zakupy coraz wcześniej. Z badania 4P research mix dla Tesco, wynika, że 57 proc. klientów sieci handlowych zrobi w tym roku zakupy świąteczne przynajmniej na dwa tygodnie przed „pierwszą gwiazdką”.

Szukając okazji i możliwości oszczędzenia, coraz więcej Polaków świąteczne produkty kupuje już w listopadzie.
Obserwując zwyczaje zakupowe Polaków sieci handlowe dostosowują ofertę. - Właśnie dlatego już dwa tygodnie przed Mikołajkami zorganizowaliśmy akcję „Nocą zabawki za pół ceny" – mówi Michał Sikora, rzecznik prasowy Tesco Polska.

Tylko co dwudziesty klient twierdzi, że święta w tym roku będą bogatsze niż zeszłoroczne. Aż dla 44 proc. Polaków święta będą skromniejsze, dla 45 proc. podobne do tych w 2010 roku.

d3h6mvh

To nie przeszkadza ludziom wydawać coraz więcej. 52 proc. badanych twierdzi, że na tegoroczne Boże Narodzenie wyda więcej niż w roku ubiegłym. Swoje świąteczne wydatki na produkty spożywcze Polacy szacują średnio na 405 zł.

Średnie planowane wydatki na prezenty to 248 złotych. W tej deklaracji widać równocześnie pewne rozwarstwienie. Co czwarty klient zamierza wydać na prezenty nie więcej niż 100 złotych, ale aż 40 proc. deklaruje wydatki powyżej 300 złotych.

To nie jedyne badania pokazujące, że Polacy niezbyt przejmują się kryzysem. Według Deloitte na święta wydamy w sumie 449 euro, tymczasem przeciętna niemiecka rodzina przeznaczy na ten sam cel 463 euro.

Co trafi pod choinkę? 46 proc. klientów wybierze kosmetyki, 39 proc. kupi zabawki. Tyle samo zdecyduje się na książki i płyty. Co czwarty klient wybierze odzież, a co dziesiąty – domową elektronikę.
Zakup świeżego karpia deklaruje 50,2% Polaków. Tradycja w narodzie nie ginie.

JK - Wirtualna Polska

d3h6mvh

Podziel się opinią

Share
d3h6mvh
d3h6mvh